Лондон скоріш замовить F-35 ніж Eurofighter Typhoon, попри всі ризики. А вони торкаються, як залежності від США у підтримці боєздатності цього літака, так і загрози закриття заводу, де збирають Eurofighter, що потягне за собою втрату компетенцій, які потрібні для виробництва винищувача шостого покоління Tempest.
Про це пише британський Times у доволі ґрунтовній публікації з опорою на розмови з неназваними джерелами в оборонному відомстві. Водночас одразу з боку Defense Express нагадаємо, що Велика Британія є єдиним "партнером першого рівня" у виробництві F-35.
Читайте також: САУ 2С22 "Богдана" можна відремонтувати за 48 годин, а ресурс ствола сягає до 8000 пострілів
BAE Systems фактично має частку у 13-15% у виробництві літака, за виключенням двигуна. При цьому постачаючи до США й ряд критичних компонентів, наприклад, задню частину фюзеляжу для всіх F-35, а також систему РЕБ, підсистеми керування польотом та ряд інших компонентів.

Cаме тому позиція Лондона у питанні придбання F-35 може бути більш впевненою ніж в інших країн. Більше того, як нагадано у публікації, британці брали участь у безпосередній розробці та випробуваннях F-35. І це дійсно доволі сильно відрізняє Велику Британію від, наприклад, Данії, де змоделювали ситуацію, коли Трамп заради захоплення Гренландії блокує Данії F-35. Але, як сказав один з британських посадовців: "я б не був так спокійний, якби я був данецем".
І Лондон, зараз стоїть перед необхідністю укласти контракт на нову партію F-35, при цьому якщо раніше він замовив 48 (отримано 37) палубних F-35B для своїх авіаносців Queen Elizabeth та Prince of Wales, то тепер мова йде про F-35A для експлуатації зі звичайних аеродромів. І потенційний контракт може вимірюватись у понад сотні винищувачів, як на заміну 49 винищувачам Eurofighter Typhoon найстарішої версії Tranche 1, що виводяться з експлуатації, так і з метою посилення королівських повітряних сил.
Але на заваді рішенню віддати його власній промисловості та замовити новітні Eurofighter Typhoon цілий ряд факторів. По-перше, можливості F-35A, як винищувача п'ятого покоління, значно ширші за Eurofighter Typhoon 4+ покоління. По-друге, власний Eurofighter Typhoon, яки пише видання, дорожчий за американський F-35A: 73 млн фунтів стерлінгівпроти 64 млн фунтів стерлінгів (87 млн євро проти 76 млн євро).

Але з боку Defense Express зазначимо, що такі ціни слабо корелюються з наявною інформацію щодо твердих контрактів. Зокрема у грудні 2024 року Іспанія замовила 25 Eurofighter за 4 мільярди євро. Тобто актуальна ціна Eurofighter Typhoon - 160 млн євро за літак (у контракті також два тренажери та "початковий пакет обслуговування").
Комплексний контракт на постачання F-35 для Чехії на основі контракту 2023 року - близько 195 млн євро. Водночас для партнерів першого рівня вартість F-35 може бути іншою, чого не скажеш про Eurofighter, який Іспанія виробляє на тих самих правах, що й Велика Британія.
Водночас побоювання щодо закриття заводу BAE Systems в Уортонні через відсутність замовлення на Eurofighter у Лондоні не розділяють. Як зазначається, його врятує додаткове замовлення на ці літаки від Саудівської Аравії та багатостраждальне замовлення від Туреччини. А тому ситуація буде доволі цікавою - Велика Британія замовляє американські винищувачі, але продає свої на експорт.
Читайте також: Сомалі неочікувано хочуть купити турецькі T129 ATAK, щоб посилити свій скромний парк вживаних вертольотів