xcounter
#

США у 2022 році замовили менше JDAM і SDB, ніж Ізраїль скинув бомб за шість днів бойових дій

3075
Фото — Israel Air Force
Фото — Israel Air Force

Промовисті дані про те, наскільки сьогодні виробництво озброєнь відстає від реальних потреб у випадку ймовірної повномасштабної війни

Сполучені Штати з лютого 2022 року передали Силам оборони України мільйони артилерійських боєприпасів, постачаючи їх передусім із запасів власного війська. А восени цього року, коли Ізраїль розпочав активні бойові дії проти терористів з ХАМАСу, десятки тисяч 155-мм снарядів, які мали б відправитися Україні, передали ЦАХАЛУ.

155-мм артилерійський снаряд
155-мм артилерійські боєприпаси, фото — U.S. Army

Причому виробництво 155-мм артилерійських боєприпасів силами американського ОПК сьогодні становить 28 тисяч одиниць на місяць і аж ніяк не встигає за попитом. Через це "в хід" може піти частина запасів резерву Тихоокеанського театру воєнних дій, але тут вже питання в тому, що цей регіон дуже важливий для США, розповідають у виданні Defense News.

Читайте також: Перехоплювач гіперзвукових ракет повинен з’явитися швидше, ніж планувалося, вважають у США

Зрештою, є ще й Південна Корея, де США також мають домовленості на випадок, якщо Північна Корея наважиться на бойові дії. І тут насправді вже випливає критична ситуація не тільки зі 155-мм артилерійськими боєприпасами, а й з іншим озброєнням.

високоточна бомба JDAM-ER
JDAM-ER на озброєнні ПС ЗСУ, фото — Командування ПС ЗСУ

Наприклад, згідно з інформацією, яку можна знайти у документах про закупівлі, у 2022 році США закупили всього 3000 бомб JDAM і ще 2000 бомб SDB. І це менше, ніж Ізраїль витратив за перших шість днів з початку атаки бойовиків з ХАМАСу на Ізраїль — як повідомлялося, з 7 по 12 жовтня ізраїльська авіація скинула 6000 тисяч бомб.

Не відповідають ймовірним потребам і закупівлі крилатих ракет Tomahawk і торпед Mk-48 — у 2022 році було закуплено всього 70 ракет і 58 торпед, і це менше за кількість пускових майбутнього флоту есмінців типу Arleigh Burke і флоту підводних човнів класу Virginia.

Всього ж у розпорядженні США може бути 4000 ракет Tomahawk, і після ймовірних повномасштабних бойових дій американська оборонка зможе поновити запаси лише за 20-25 місяців. Те саме стосується й, наприклад, зенітних ракет Patriot. Ба більше, США дійсно роблять не дуже багато ракет до свого ЗРК, бо вимушені поповнювати запаси ракетами з Японії.

Одним з перших кроків, щоб вирішити цю ситуацію, причому не тільки на "сьогодні", але й на роки вперед, є багаторічні закупівлі, на цьому вже раніше акцентували як у США, так і в Європі та й, в Україні. Бо в такому випадку виробники матимуть стимул розширювати виробництво. Зрештою, багаторічні закупівлі мають позитивно вплинути на здешевлення продукції.

Наприклад, на наступний рік у законі про національну оборону у США передбачено одразу шість боєприпасів для багаторічних закупівель, але залишається актуальним питання фінансування, бо, наприклад, ще у вересні в країні активно сперечалися щодо закупівель двох ракет, SM-6 для флоту, а також AMRAAM для повітряних сил.

Читайте також: У РФ заявили, що у 2024 отримають літаки Дальньої авіації на "нових принципах"