xcounter
#

Румуни за рік так і не змогли вибрати ПЗРК, але питання в тому, чому провалилася відносно проста закупівля

2515
Фото: Norwegian Materiel Defence Agency
Фото: Norwegian Materiel Defence Agency

Румуни не розкривають, які саме кандидати-виробники ПЗРК розглядалися і чому впродовж року вони так і не змогли обрати оптимальне рішення, але тут можна зробити низку припущень

Міністерство національної оборони Румунії ще у серпні 2022 року запустило програму із закупівлі для свого війська переносних зенітних ракетних комплексів, але майже через рік після старту було вимушено скасувати процедуру закупівлі. Деталі розповідає видання Profit.ro.

Закупівля ПЗРК мала відбутися через державну компанію Romtehnica, всього румунське оборонне відомство планувало закупити від 115 до 231 ПЗРК орієнтовною вартістю близько 677,29 млн євро. Термін дії контракту — разом з гарантійним періодом — мав становити 7 років.

Читайте також: Черга на F-35 формується вже на 8 років вперед - ілюстративний приклад Румунії для України
ПЗРК Piorun
ПЗРК Piorun для норвезького війська, фото ілюстративне, джерело — Forsvarsmateriell

Як заявляють у Romtehnica, скасувати процес закупівлі переносних зенітних ракетних комплексів довелося через те, що "були представлені тільки неприйнятні або ж невідповідні пропозиції".

Водночас, а які ж саме варіанти розглядалися і чому серед існуючих ПЗРК румуни за рік не змогли обрати варіант, який влаштував би їхнє військо наразі залишається невідомим.

При цьому при виборі ПЗРК понад 70% ваги мала технічна пропозиція. У рівних пропорціях (по 15%) для румунів мали значення максимальна висота; максимальна дальність; швидкість цілей, що можна уразити; стартовий термін служби ракети; ймовірність ураження цілі однією ракетою; кількість комплексів, які замовник може поставити у перші 12 місяців. Ще 10% припадає на комплексне технічне обслуговування безпосередньо в Румунії.

пресслужба 88-ої бригади
Шведський ПЗРК RBS 70 у руках ЗСУ, фото ілюстративне, джерело — пресслужба 88-ої бригади

Оскільки головним критерієм закупівлі засобів протиповітряної оборони було оптимальне співвідношення ціни та якості, то можна припустити, що румуни — з урахуванням вимог — просто "не змогли" знайти для себе варіанта, який би задовольнив їхні бажання.

Тут би можна було б сказати, що Румунія просто "поскупилася" виділити на закупівлю ПЗРК більше грошей, якщо справа дійсно з них, але з іншого боку, приклад із закупівлею румунами 18 САУ за майже мільярд доларів чи плани щодо F-35 демонструють, що справа навряд чи полягає у грошах.

Разом з тим, приклад із тендером на бронеавтомобілі із доволі жорсткими, але, втім прагматичними умовами, натякає на те, що, ймовірно, у випадку з ПЗРК румуни теж пішли шляхом "жорсткого відбору".

Читайте також: Чи є ще у БМП KF41 Lynx від Rheinmetall шанси знайти клієнтів: попереду битва за США, Румунію та, скоріш за все, Україну