xcounter
#

Черга на F-35 формується вже на 8 років вперед - ілюстративний приклад Румунії для України

F-35 (всі фото: US DoD)
F-35 (всі фото: US DoD)
2917

Румунія зараз спирається на вживані F-16, строк експлуатації яких граничний, й тому для цієї країни перехід на F-35 фактично безальтернативний і ця ситуація дуже схожа на ту, в якій буде Україна

Румунія планує доволі якісно посилити свої повітряні сили задекларувавши у квітні цього року намір придбати винищувачі п'ятого покоління F-35. І для країни, яка лише нещодавно списала останні МіГ-21 та з основним літаком у вигляді вживаних F-16 вироблених у 80-х роках - це дійсно значний крок.

Але проблема в тому, що черга на F-35 вже розтягнулась на вісім років. Як повідомив міністр оборони Румунії Ангел Тилвар [Angel Tîlvăr], якщо всі бюрократичні питання вийде розв'язати у 2024 році, то перші літаки прибудуть до країни лише у 2032 році. І це мова йде про перші машини, а не підрозділ у повній операційній готовності.

Читайте також: У ЗСУ вперше засвітилась польська бойова машина Rosomak: мова йшла про замовлення на 200 одиниць
F-35

Тобто мова все одно йде, скоріш за все, про середину 30-х років, коли небо Румунії будуть повноцінно захищати F-35. І це за умови, що Бухарест готовий викласти доволі солідну суму за ці літаки.

Відносно ж останньої, то досі офіційна невідома кількість машин, які планує придбати Румунія. Але, як пише Defense Romania з посиланням на екс-начальник генштабу країни Штефана Данила, бажаний показник для країни - це 32 літаки у двох ескадрильях на двох окремих авіабазах.

З боку Defense Express маємо зазначити, якщо брати саме таку кількість, то загальна ціна контракту дійсно може вийти більш ніж значною. Останній приклад Чехії, яка отримала дозвіл на закупівлю на F-35 наприкінці червня цього року, говорить про граничну вартість 24 машин на рівні 5,62 млрд доларів, тобто по 234 млн доларів за один F-35.

F-35

Таким чином 32 винищувачі п'ятого покоління, разом з озброєнням та усіма супутніми послугами, можуть коштувати для Румунії - 7,48 млрд доларів.

Звісно кількість машин можливо зменшити, але для Румунії перехід на F-35 - це питання збереження своїх повітряні сили у середині 2030-х років у боєздатному стані. Саме до цього терміну розрахована гранична експлуатація вживаних F-16.

Нагадаємо, що наразі у країни є лише 17 F-16, які мають доволі цікаву історію надходження до країни. Їх у 2016-2020 роках Румунія отримала від Португалії за 758 млн євро. Але і для португальських повітряних сил це були вживані машини, які у 1999 році у загальній кількості 25 F-16 Block 15 виробництва 1983-1984 років, Лісабон купив у США.

Ще 32 F-16 Румунія змогла за 388 мільйонів євро купити у Норвегії. Для цієї країни літаки, зібрані на потужностях нідерландського Fokker, постачались протягом 1980-1989 років. Й саме тому саме 2030-ті роки будуть для всіх вживаних вже румунських F-16 граничним строком експлуатації.

F-16 Румунія

Водночас приклад Румунії для України більш ніж важливий. Справа в тому, що Повітряні Сили України отримають F-16, з максимальною долею ймовірності, від Нідерландів та Бельгії. А ці машини були вироблені приблизно у той самий період, що і F-16 для Норвегії.

Таким чином, попри те, що Україна поки не отримала жодного F-16, виходить, що вже зараз необхідно активно вирішувати питання переозброєння Повітряних Сил України у перспективі середини 2030-х років.

Читайте також: Вперше опубліковані детальні фото дрона-камікадзе, який атакує Москву