Передача Швецією до України винищувачів Gripen вже дуже давно залишається лише можливістю та предметом обговорення й пояснень, чому їх ще не передали. І на цей раз слово взяв начальник генштабу Нідерландів Онно Ейхельсхайм, який точно "в темі", бо саме голландці є не просто одним з основних донорів F-16 для України, а дуже важливою рушійною силою "винищувальної коаліції".
"Нам варто уникати передачі Україні дуже великої кількості систем, тому що в них не вистачає пілотів... Треба збалансовано дивитися на те, які можливості зараз необхідні", - висловив свою думку Онно Ейхельсхайм виданню Breaking Defense під час спілкування у кулуарах міжнародного безпекового форуму у Галіфаксі.
Читайте також: IRIS-T буде більше: німецький Diehl збільшився у 1,5 раза та будує додаткові потужності
Більше того, він вважає, що передача до України й французьких Mirage 2000-5 не має сенсу, бо мова йде про розпорошення ресурсів та необхідність підтримки декількох однотипних систем замість концентрації на одному типі.
"Підготуйте українців до F-16, забезпечте їх зброєю, грошима, логістикою, запасними частинами, які доступні по всьому світу, для того, щоб ці літаки постійно були у робочому стані та працювали без перерв", - сказав начальник генштабу Нідерландів.
Також він відмітив, що українські пілоти дуже добре справляються з F-16, "можливо навіть краще, нім ми очікували" та дуже швидко опановують не лише бойове використання цього винищувача, а й нових систем озброєння.
З боку Defense Express на тлі цього можемо лише погодитись з тезою, що уніфікований парк винищувачів з одного типу значно краще за "зоопарк". І звісно було значно краще, якщо партнери та Україна могли б забезпечити одночасну передачу та отримання необхідних для України умовних 128 винищувачів F-16, разом із відповідною підготовкою сотень пілотів та фахівців. Але якщо мова йде про виключно умовний граничний показник до 79 F-16, з яких не всі будуть готові до бою, які будуть передаватися аж до 2028 року - "зоопарк" стає умовою виживання.
Але головне з цього - розуміти, що позиція начальника генштабу Нідерландів Онно Ейхельсхайм щодо Gripen навряд існує "у вакуумі" і вочевидь відображає колективну позицію ряду високопоставлених військових та посадовців Альянсу. І саме це нарешті пояснює, хто саме "поставив на паузу" передачу шведських винищувачів. Хоча загалом вся історія з поясненнями чому Gripen досі не передані дуже сильно нагадує пінг-понг, при цьому тристоронній.
Бо у травні цього року очільник оборонного відомства Швеції Пол Йонсон повідомив, що його попросили пригальмувати передачу JAS 39 Gripen до отримання Україною F-16, при цьому натякаючи на представників "коаліції F-16". Потім в МЗС Швеції сказали, що рішення поставити Gripen на паузу походило з України. Але це було рішуче спростовано Києвом.
Хоча на тлі цього стало відомо, що Швеція все одно потроху готується до передачі Gripen та вже виділила комплектуючі для 14 літаків. А це означає, що Швеція та Україна можуть рухатись у цьому питанні так само як і у випадку з Францією.
Читайте також: Рашисти "підказали" ідею, що для ударів по НПЗ можна використовувати БПЛА-камікадзе на базі Ан-2