Наприкінці минулого місяця Франція та Сербія після двох років перемовин зрештою офіційно уклали твердий контракт на постачання сербському війську 12 винищувачів Rafale, які зрештою замінять МиГ-29 - вартість угоди становить 2,7 млрд євро і йдеться про постачання у 2028-2029 роках дев’яти одномісних та трьох двомісних машин.
Згодом у соціальних мережах та низці місцевих сербських ЗМІ з’явилися чутки, що ця угода нібито мала пункт, за яким частина вартості угоди (орієнтовно 400 млн євро) - буде компенсована тими самими літаками МиГ-29 - мовляв, Сербія офіційно поставить їх Франції, яка своєю чергою вже передасть їх Україні.
Читайте також: Хто б уявив, що Сербія робитиме свої крилаті ракети, але це уже є
Така угода вже навіть на цьому етапі виглядала такою, до якої можна поставитися дуже скептично - бо насправді дуже важко повірити в те, що Сербія погодилася б на таку, нехай і "таємну авантюру". Тим паче, що в мережі чомусь фігурувала кількість аж у 36 літаків МиГ-29, тоді як за даними з відкритих джерел країна має в своєму активі всього 14 літаків (ця кількість навіть зазначається на офіційному сайті міноборони Сербії), з них 4 - з часів Югославії (всього було 5 машин, але одна втрачена через катастрофу) і ще 10 країна отримала від РФ (шість) та Білорусі (чотири).
Зрештою, вчора, 3 вересня, оборонне відомство Сербії випустило заяву, в якій спростувало чутки про передачу МиГ-29 Україні. "Міністр оборони Братислав Гашіч спростував хибну інформацію, оприлюднену деякими вітчизняними та регіональними ЗМІ про те, що контракт на закупівлю 12 нових літаків Rafale у Dassault Aviation начебто має пункт, згідно з яким сербські літаки МиГ-29 мають бути передані Франції і згодом доставлені в Україну".
У міноборони Сербії заявили, що "в жодному випадку" не відмовляться від своїх МиГ-29 і будуть експлуатувати їх "протягом певної кількості років.
Причому цілком ймовірно, що ця історія з "сербськими МиГ-29 для України" могла бути штучно "роздута" РФ - так, наприклад, ще 30 серпня (тобто у той же день, коли офіційно було підписано угоду на Rafale для Сербії) цю інформацію з посиланням на "власні" джерела оприлюднив російський пропагандистський Telegram-канал "Октагон", а згодом повідомлення репостнула Єлєна Паніна, директор "Інституту міжнародних політичних та економічних стратегій".
Нагадаємо, що Сербія у виборі французьких Rafale відмовилася від закупівлі російських винищувачів МиГ-29. Крім того, минулого року Сербія "вставила ніж в спину" РФ та замовила C295 замість Ан-26.
Читайте також: Сербія продає свої 155-мм САУ Nora B52 в Азербайджан і має за це свій "бонус"