ДП "Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро "Прогрес" ім. академіка О. Г. Івченка" (входить до складу ДК "Укроборонпром") почало працювати над модернізацією унікальних гвинтовентиляторних двигунів Д-27, які були свого часу розроблені для транспортних літаків Ан-70.
Мова, ймовірно, йде про створення версії літака без російських комплектуючих.
Читайте також: ДП "Антонов" 75 років: робота зі створення нових українських літаків триває (фото)
"Сьогодні ми працюємо над відтворенням проекту літака Ан-70 з новими модифікованими двигунами Д-27. Вони будуть мати новий гвинтовентилятор, що дозволить зменшити шум і ми плануємо, що цей новий гвинтовентилятор буде створюватися у нас в Україні. Розроблятися і виготовлятися підприємствами України", - розповів в інтерв’ю програмі "Security talks з Валентином Бадраком" начальник відділу маркетингу і науково-технічної інформації ДП "Івченко-Прогрес" Сергій Дмитрієв.
"Можливо й ми ("Івченко-Прогрес") будемо брати участь і в створенні гвинтовентилятора для двигуна Д-27", - додав він.
Варто зауважити, що наразі, на Ан-70 встановлений гвинтовентилятор СВ-27 розроблений й виготовлений на російському ВАТ "НВП Аеросила", яке власне ще за радянських часів здебільше й займалося в СРСР виробництвом гвинтів для літаків (в Україні/УРСР виробництва ні гвинтів, ні лопатей не існувало).
Окрім цього, на держпідприємстві займаються імпортозаміщенням більш простих гвинтів для турбогвинтових двигунів АІ-450Т, якими наразі оснащені турецькі ударні безпілотники Bayraktar Akıncı та які можуть згодом бути встановлені й на українські безпілотні апарати.
Мова йде про п'ятилопатевий гвинт AI-P500V5, яким планують замінити німецькі вироби, котрими наразі оснащені АІ-450Т.
"Гвинти з композиту, вони будуть мати меншу масу, в порівнянні з нині існуючими й ми вважаємо, що надалі цей напрям нашим підприємством буде широко підтримуватися", - відзначив Сергій Дмитрієв.
Є ймовірність, що модернізованими двигунами вже з українськими гвинтами будуть оснащуватись ударні вітчизняні безпілотники "Сокіл-300" (двигун АІ-450Т2) від ДККБ "Луч" та оперативно-стратегічний БпАК від ДП "Антонов" (версія двигуна АІ-450С).
"Двигун на сьогодні існує, але його ще потрібно буде до літального апарату (перспективних українських безпілотників) пристосувати. Тобто все системи прив'язати. Далі провести льотні випробування", - зазначив начальник відділу маркетингу і науково-технічної інформації ДП "Івченко-Прогрес".
Читайте також: "Мотор Січ" збирається почати експорт лопатей для гелікоптерів