Індонезія максимально зацікавилась у турецькому винищувачі KAAN, який Turkish Aerospace Industries відносить до п'ятого покоління. Попри те, що цей літак вже піднявся в небо 21 лютого 2024 року, а його розробка реалізується здебільшого лише турецькою промисловістю, в Індонезії наполягають на формулюванні "участь у спільній розробці".
Як мінімум, президент Індонезії Пабово Субіанто за результатами зустрічі із турецьким лідером Реджепом Ердоганом використав саме таке формулювання. Ця заява доволі дисонансна з участю Індонезії у іншій "спільній розробці" з Кореєю винищувача KF-21, який ще літом 2024 року отримав перший контракт від корейських повітряних сил. І за яким Індонезія винна Кореї.
Читайте також: Іспанці пишуть, що в них вироблятимуть українські машини "Джура" та "Козак" від НВП "Практика"

Нагадаємо, що у 2010 році Індонезія доєдналась до корейського проєкту KF-X, який був лише на стадії концепту. Загалом країна мала профінансувати 20% розробки, за оцінками, приблизно 1,2 млрд доларів та відправила близько 100 своїх фахівців до Кореї для спільної роботи над літаком.
Але вже у 2013 році було прийнято рішення тимчасово призупинити співпрацю, а весь проєкт забуксував. Поки у 2016 році корейці, завдяки закупівлі F-35, не домовились із Lockheed Martin щодо трансферу 21 ключової технології. І тоді Індонезія підтвердила свої зобов'язання та обіцяла загалом вкласти 1,4 млрд доларів.
Завдяки американським ноу-хау проєкт понісся вперед, на відміну від індонезійських грошей. Лише у 2022 році, після скандалу, Джакарта виплатила 6,3 млн доларів, але не надала корейцям чіткий план розрахунків. При цьому Індонезія почала придивлятися до американських F-15EX та домовлятися про відстрочку виплат корейцям до середини 2030-х років.
У 2024 році індонезійцями загалом було виплачено близько 220 млн доларів, але індонезійці почали перемовини щодо скорочення своїх зобов'язань до близько 440 млн доларів та продовжили активно купляти Rafale. Паралельно з цим корейці звинувачували індонезійських інженерів у промисловому шпигунстві. Але Сеул пішов на зустріч Джакарті, а у березні 2025 року сторони підтвердили спільну зацікавленість у розробці.
Тобто Індонезія формально все ще має розраховувати на корейські KF-21, але жодних рухів у бік контактування цих машин Джакарта не здійснила. Також наразі невідомо, чи здійснює країна вже скорочені платежі. На тлі чого заява президента країни щодо турецького KAAN виглядає дещо дивно. І звісно можливо бути впевненим у тому, що Анкара з максимальною обережністю розглядатиме будь-які пропозиції Джакарти.
Але варто зазначити, що окрім KAAN індонезійський президент також висловив зацікавленість у турецьких підводних човнах. Хоча назва й не була оголошена, можливо, мова йде про німецькі Type 214, які Туреччина за ліцензією збирає самостійно (клас Piri Reis). Окрім того, Індонезія рік тому законтрактувала турецьку протикорабельну ракету Atmaca.
Читайте також: Тепер Греція хоче купити 2 вживаних фрегати FREMM в Італії, щоб потім замовити американські дуже "туманні" Constellation