Після фальстарту у грудні 2023 року, коли турецькі ЗМІ завчасно повідомили про перший політ новітнього літака Kaan (раніше відомий як TF-X), ця подія зрештою пройшла сьогодні вранці, 21 лютого - прототип турецького літака вперше успішно злетів у повітря, у мережі з’явилася низка фото та відео з цієї дійсно історичної події.
"Нехай перший політ нашого національного бойового літака Kann принесе користь нашій країні. Через Kaan ми привеземо в нашу країну не лише бойовий літак 5-го покоління, а й технології, якими володіють кілька країн світу. Ми щиро вітаємо всі наші компанії, які долучилися до проєкту, особливо наших інженерів і технічних команд TAI", - відзначив президент оборонної промисловості Туреччини Халук Горгун.
Туреччина змогла розробити і підняти в повітря свій власний літак п’ятого покоління дійсно у рекордні строки - рішення про проєктування винищувача наступного покоління на заміну F-16 було прийнято 15 грудня 2010 року, у 2015 році представили три перспективні конфігурації планера, а у серпні 2016 року офіційно підписано контракт на проєктування і розробку винищувача - між укладенням угоди та першим польотом літака пройшло менш як три роки. Причому спершу планувалося, що літак злетить не раніше 2026 року.
Офіційно для ЗМІ майбутній літак TF-X Повітряні сили Туреччини презентували у червні 2021 року. А у листопаді того ж року повідомлялося про виготовлення першої деталі нового літака. У 2023 році повідомлялося про те, що ціна винищувача може зрости і перевищити заплановані 100 млн доларів за машину. Очікується, що перші 20 літаків Block 10 повітряні сили країни отримають у 2028 році.
Загалом останні декілька років, а особливо попередній, були досить насиченими подіями у контексті авіації для Туреччини, передусім безпілотної. Так, наприкінці 2022 року здійснив перший політ реактивний палубний безпілотник Bayraktar Kızılelma.
А у 2023 році вперше піднялися в небо одразу два безпілотники - ударно оперативно-тактичний середньовисотний БПЛА та новітній БПЛА Anka-III. Крім того, минулого року здійснив перший політ навчально-бойовий літак Hürjet, який також планують використовувати і як легкий винищувач.
Раніше посол України в Туреччині Василь Боднар відзначав, що Україна сьогодні продовжує роботу у напрямку двигуна для нового турецького літака Kaan і планує закуповувати та використовувати цю турецьку машину для потреб українського війська.
Читайте також: Туреччина замовила серійне виробництво власних аналогів GMLRS, PrSM, Stinger та Javelin