xcounter
#

Чи може Китай надати РФ озброєння таким чином, щоб це було максимально довго непомітно

Китайська колісна САУ PLL-09
Китайська колісна САУ PLL-09
8178

Навіть сценарій за яким Пекін починає таємне та замасковане постачання до РФ найбільш критично необхідного озброєння вже виглядає більш ніж загрозливим

Те що Китай фактично знаходиться за декілька кроків від постачання до РФ озброєння вже неодноразово заявили на найвищому рівні на Заході. Зокрема генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що вже зафіксовані деякі ознаки планування передачі зброї. А директор ЦРУ Вільям Бернс, заявив, що "керівництво Китаю розглядає питання передачі летального озброєння", зазначивши, що поки рішення не прийнято.

І звісно рішення Пекіна передавати чи не передавати озброєння Москві є виключно політичним. Й воно не обмежено нічим, окрім попереджень з боку США щодо "вагомих наслідків". Бо Китай дійсно має величезні ресурси різноманітного озброєння та військової техніки, яке розраховано на власні збройні сили загальною кількістю у два мільйони, десятки мільйонів мобілізаційного резерву, а також надпотужний військовий комплекс з цілими лінійками озброєння виключно для експорту.

Читайте також: Новітній есмінець DDG(X)​ не має повторити "ганебних помилок минулого", кажуть у США
армия Китая

Об'єктивно є й декілька сценаріїв того, як Пекін може надавати РФ озброєння, якщо взагалі прийме це концептуальне рішення. За найгіршим - мова буде йти про продаж цілої низки зразків, які зараз потребує Кремль - бронетехніки, артилерійських та ракетних систем тощо.

Цей сценарій означає й те, що така передача буде майже одразу помічена, а Захід тоді буде вимушений без жодних зволікань запустити свій карний механізм санкцій, на яких неодноразово наголошував. Тому, якщо не вдаватися у максималізм, можливо оцінити варіант, коли Китай спробує почати накачувати РФ озброєнням таким чином, щоб це було максимально довго непомітно.

Китайська артилерія

В цьому випадку на перше місце виходять боєприпаси, ситуація з якими у РФ набрала стабільного негативного вектору. Зокрема для рашистів іржаві 40-річні снаряди вже не чимось особливим в принципі. Важливим фактором цього є те, що радянські калібри для збройних сил Китаю є стандартом і мова йде про 82- та 120-мм мінометні, 122-, 152-мм артилерійські, 125-мм танкові боєприпаси, а також 122-мм та 300-мм реактивні снаряди для РСЗВ.

Але окрім боєприпасів у РФ спостерігається зменшення й ресурсу артилерійських систем і питання де брати "стволи" для Кремля також є вкрай важливим. Водночас Китай у цьому сенсі також є максимально зручним для РФ, бо на озброєнні китайських збройних сил знаходяться, а головне - перебуває на зберіганні велика кількість артилерійських систем які є прямою копіює радянських. Наприклад, 122-мм гаубиця PL-86 - є копією радянської Д-30, а окрім неї є її модернізація PL-96.

PL-86 PL-96, Д-30
Китайські PL-86, PL-96, та дві версії радянських Д-30

Також треба зазначити, що на складах китайської армії знаходиться, відповідно до Military Balance, декілька тисяч 152-мм PL-66, які є копією радянської Д-20.

PL-66 Д-20
PL-66 та Д-20

Окрім того, через те, що це копії радянської зброї, зникає питання перенавчання розрахунків, а також, скоріш за все, всі питання з обслуговуванням та ремонтної сумісності цих систем.

І передача таких артилерійських систем буде у рази малопомітнішою за будь-які САУ, шасі яких все ж таки відрізняються від радянських. Наприклад, розрізнити 122-мм PLZ-89 від 2С1 "Гвоздика" у рази легше, як й одразу зрозуміти де PHL-81, а де БМ-21 "Град".

PLZ-89 2С1 PHL-81 БМ-21 Град
PLZ-89 та 2С1 "Гвоздика", PHL-81 та БМ-21 "Град"

Аналогічна ситуація спостерігається у бронетехніці, де Китай пішов не шляхом повного копіювання, а активно додавав своє. Наприклад навіть копія радянської БМП у Китаї була видозмінена і сплутати ZBD-86 з БМП-2 звісно можливо, але все ж таки, доволі важко.

ZBD-86
ZBD-86

А у танках різниці ще більше, зокрема навіть застарілі ZTZ-88 сильно відрізняються від того, що є на озброєнні РФ, не говорячи вже про більш сучасні танки, такі як ZTZ-96.

ZTZ-88 ZTZ-96
ZTZ-88 та ZTZ-96

Тобто чим складнішим стає озброєння, тим все більше й більше очевидних відмінностей і тим очевиднішою стає участь Китаю у передачі озброєння. А за сценарієм, коли Пекін буде намастись приховати свою активну допомогу Москві, можливо зробити припущення, що, як мінімум на початку, все може обмежитись саме передачею копій радянського озброєння та боєприпасів.

Але в цій ситуації навіть передача значної кількості боєприпасів, з яких у військах можуть знищувати маркування, вже є більш ніж загрозливою. Не говорячи й про те, що Китай може виділити певну частину потужностей боєприпасного виробництва виключно для забезпечення потреб РФ із маркуванням "за бажанням замовника".

І це все, знову ж таки, стосується лише сценарію, за яким Пекін починає постачання лише критично необхідного для РФ озброєння. А не почати відкритий продаж цілої низки зразків військової техніки, починаючи від БПЛА, завершуючи крилатими та балістичними ракетами.

Читайте також: Франція збільшує закупівлю артилерійських боєприпасів, але цифри виглядають відверто замалими