На вже завершеній виставці озброєння, так званому форумі "Армия-2024", що у закритому режимі проходив з 12 по 14 серпня, взяли участь не лише російські компанії. З доволі широкою експозицією на ній був присутній Іран, фотозвіт участі якого днями засвітився у російських профільних оглядачів.
Враховуючи те, що зараз для РФ Іран є одним з ключових постачальників озброєння, зразкам, які офіційно продемонстровані, варто приділити увагу. Хоча загальний погляд на ті зразки, які показали іранці складається враження, що вони просто привезли все, що могли. При цьому не сильно вдаючись до аналізу російських потреб та питань конкуренції із російськими виробниками.
Читайте також: Перший колісний танк Centauro II не без пригод доїхав до Бразилії
Зокрема на іранському стенді були помічені варіації російського "Бука" - Sevom Khordad, або РЛС Ghods, яка є білоруською "Восток", керованих плануючих авіабомб, або протикорабельних ракет Ghader, Ghadir та Nasir які є версіями та варіаціями китайських ракет.
Хоча деякі ракети та ракетні комплекси вже давно знаходяться у зоні інтересів РФ. Мова йде про Ababil (Arman) та Fath-360, підготовка російських розрахунків яких вже йде в Ірані, а також Fateh-110. Також був макет і системи Zelzal, яка була створена у 90-х роках на основі радянської "Луна-М" і існує у некерованому та керованому варіанті, маючи за оцінками дальність до 200 км.
На виставці також були продемонстровано ряд дронів, при цьому починаючи з FPV-сегмента. Зокрема на стенді був зразок дрона-камікадзе з індексом B1. Який оснащений бойовою частиною вагою 2 кг, яка може бути протипіхотною, або кумулятивною. Заявлена дальність роботи до 12 км при часу у повітрі до 25 хвилин. На дрон встановлена камера із 10-кратним зумом. Зазначимо, що другий і більший дрон, який знаходиться поряд можливо відіграє роль ретранслятора чи є розвідником.
Попри те, що Shahed-136 на виставці якщо і показувався, то лише під назвою "Герань-2", іранці привезли розвідувально-ударний Mohajer-6, який використовується РФ ще з жовтня 2022 року. А також далекобійний дрон-камікадзе Bavar-5, який є варіацією Ababil-2.
Зацікавити росіян іранці хотіли і більш потужним Mohajer-10, який є візуальною копією американського MQ-9 Reaper.
Серед дронів також був помічений Karrar, це не нова розробка на основі американської БПЛА-мішені MQM-107 Streaker, але у 2023 році іранці перетворили його на примітивний, але працюючий дрон-винищувач.
Для цього вони встановили на ньому ракету AD-08 від ЗРК ближньої дії Majid, яка також демонструвалась на виставці.
Окремий сегмент експозиції зайняли радіолокаційні системи іранського виробництва, при цьому вперше був продемонстрований радар Р217. При цьому якість перекладу його опису заслуговує окремої уваги.
А окрім нього певною іранською прем'єрою стала доволі монструозна двокоординатна РЛС "раннього попередження" LRHR-500. Для неї задекларована робота на частоті 25-30 МГц, можливість виявлення малопомітних літаків та висока стійкість до засобів РЕБ.
Також на фото можливо було помітити шини та стійкі шасі для пасажирських літаків. Це також продукція, яка Іраном вочевидь пропонується РФ, яка зараз знаходиться на початковій стадії маршруту, на якому Іран вже багато років - блокування Boeing та Airbus постачання комплектуючих до своїх літаків. Тому Іран намагається виготовляти дещо самостійно.
Читайте також: У РФ заявили про перше бойове використання гусеничного "Панцирь-СМ-СВ" з гіперзвуковою диво-ракетою для збиття "балістики"