xcounter
#

Іран створив дрон-винищувач: до болі примітивний, але працюючий

13559
БПЛА Karrar
БПЛА Karrar

Іран пішов по більш ніж прагматичному шляху - об'єднати з мінімальними переробками БПЛА з турбореактивним двигуном, який літає з 2009 року та ракету з інфрачервоною головкою самонаведення від створеного ЗРК

У Ірані пройшли, як декларується, успішні випробування дрона-винищувача, який може здійснювати пуск ракет повітря-повітря.

На доказ було навіть опубліковане відео на якому існуючий та відпрацьований БПЛА Karrar з ракетою AD-08 від зенітного ракетного комплексу ближньої дії Majid збив повітряну ціль у вигляді іншого дрона.

Читайте також: Чи дійсно РФ збила HIMARS у Донецьку та як "спалились" на брехні про перехоплення сотень ракет

На самому відео помітно, що в Ірані не стали сильно заморочуватись з технологічною стороною питання. Наприклад сам пусковий контейнер від ЗРК встановили у вигляді "як є" до дрона, а пошук цілі, виконується, з огляду на все, через телевізійний канал курсової камери. І у цьому випадку головна задача оператора наблизитись до цілі та дочекатися поки інфрачервона головка самонаведення ракети AD-08 захопить ціль та здійснити пуск.

Варто зазначити, що ЗРК Majid був вперше офіційно продемонстрований лише у січні 2022 року. І цілком можливо, що на дрон, окрім ракети, згодом може бути перенесена його оптико-прицільна станція (можливо у спрощеному вигляді), яка складається з денної та тепловізійної камери.

ЗРК Majid іран
ЗРК Majid

Враховуючи заявлену дальність ЗРК Majid у 8 км (висотність цілі до 6 км), то у випадку використання її для пуску з літального апарата дальність її польоту може бути більшою у 2-3 рази. Але на реальну дальність використання більше може впливати чутливість головки самонаведення, яка може не дозволити захопити ціль на значній відстані.

AD-08 ЗРК Majid
Ракета AD-08 ЗРК Majid на виставці у Москві

БПЛА Karrar взагалі є доволі старим для Ірану дроном, який здійснив свій перший політ ще у 2009 році. Сама розробка базується на американському БПЛА-мішені MQM-107 Streaker, який був поставлений до Ірану до революції 1979 року. Він оснащений турбореактивним двигуном та має дальність польоту для ударної версії до 400 км (1000 км декларується для розвідувальної версії).

БПЛА Karrar AD-08
БПЛА Karrar з ракетою AD-08

Завдяки такому вибору силової установки він має крейсерську швидкість у 700 км/год та максимальну до 900 км/год, що об'єктивно дійсно дозволяє його використовувати у ролі дрона-винищувача. Для самого Ірану, в першу чергу, для перехоплення інших дронів та крилатих ракет. А з огляду на застарілу авіаційну компоненту повітряних сил країни, де F-4 Phantom та F-14 Tomcat на давно вичерпаному ресурсі літають поруч з китайськими копіями МиГ-21, а російських Су-35 все одно буде мало, вектор зусиль Тегерану цілком зрозумілий.

Що також має певну цінність у питанні створення на базі цього дрона засобу ППО - це його старт з пускової за допомогою ракетного прискорювача, що дозволяє відв'язати дрон від мережі аеродромів.

Водночас варто зазначити, що для Ірану це вже не перша спроба створити на базі цього БПЛА дрон-винищувач. У 2021 році з Karrar була запущена іранська копія ракети AIM-9 Sidewinder, але тоді все обмежилось відео з самим пуском без результату влучання.

Karrar AIM-9
Karrar з іранською копією AIM-9

І хоча до завершення робіт для Ірану, у будь-якому випадку ще довго, а реальна бойова ефективність системи під питанням, але сама концепція використання дрона, як "мисливця", але не за крилатими ракетами, а за літако-снарядами є доволі цікавою.

Читайте також: Що це можуть бути за дрони-камікадзе "з палок" та двигунами із AliExpress, і наскільки небезпечні