Державний концерн "Укроборонпром" вирішив прояснити деякі деталі, що стосувались п’ятничної заяви очільника УОП Юрія Гусєва щодо планів організації виробництва гелікоптерів Bell UH-1 Iroquois на потужностях Одеського авіаційного заводу.
Зокрема, в прес-службі "Укроборонпрому" стверджують, що у 2017 році між Укроборонпромом та американською стороною було підписано меморандум, предметом якого визначено співробітництво з метою організації виробництва вертольотів на території України - в кооперації з партнерськими підприємствами.
Читайте також: ХДАВП у небезпеці: як врятувати підприємство та відновити серійне виробництво Ан-74 і Ан-140
Пізніше Одеський авіаційний завод уклав відповідну генеральну угоду з американськими партнерами.
Але, "угода про нерозголошення інформації не дозволяє жодній зі сторін повідомляти деталі існуючих домовленостей" - наголошує прес-служба УОП.
В Концерні також вирішили ще раз наголосити, що виробництво гелікоптерів UH-1 Iroquois в Одесі є "інвестиційним проектом, залучення коштів з державного бюджету на цьому етапі не передбачається".
На фоні інформації, що американський виробник Bell Textron не видавав ДК "Укроборонпром" дозволу на виробництво гелікоптерів Iroquois, у концерні не стали називати модель вертольоту. Лише повідомивши, що це буде "вертоліт середнього класу, екіпаж якого складається із 2 осіб, а борт здатний вмістити до 13 пасажирів".
Також у заяві концерну існує певний дисонанс: цей вертоліт назвали "національним українським продуктом", в той час, коли вже в наступному абзаці уточнюється, що "збірку вертольотів планується у майбутньому локалізувати".
В "Укроборонпромі" також ще раз повторили свою тезу, що гелікоптери, котрі планують виробляти в Одесі, можна буде використовувати в якості транспортних, пожежних, рятувальних та санітарних тощо.
А Одеський авіаційний завод "спроможний виготовити гелікоптер-демонстратор вже до Дня Незалежності України".
Попри те, що назви компанії-партнера в "Укроборонпромі" не називають, але едина публічна домовленість "Одеського авіаційного заводу" з "американською стороною" була укладена у серпні 2018 року з компанією Aviastar Invest Corp з США та Distar CZ a.s. з Чехії.
У відповідності до повідомлення концерну, тоді була досягнута домовленість про початок кооперації з розробки та виробництва літаків в Україні.
В цей же час назвати Aviastar Invest Corp відомою компанією - неможливо, бо навіть сайту в неї немає.
Проте існує профіль у мережі Linkedin, де вказано, що керує компанією з 2017 року Генадій Креймерман, якому також належить ТОВ "Авіастар Інвест Україна", яка зареєстрована у житловому будинку у Києві, а також ТОВ "Авіапромінвест" з Одеси. Додамо, що у реєстрах вказано, що він проживає у США у Нью-Йорку.
Щодо чеської компанії, то Distar дійсно виготовляє літальні апарати, але виключно надлегкі літаки.
Водночас, Міноборони уже видало замовлення на розробку легкого корабельного гелікоптера підприємству "Мотор Січ". А за планами 2021 року - у рамках розвитку системи авіаційної безпеки України підрозділи МВС отримають 26 французьких гелікоптерів.
Додамо, що Defense Express направив до "Укроборонпрому" інформаційний запит з цілою низкою питань. Відповідь на нього дасть змогу розібратися у цій ситуації, яка почала нагадувати історію з "лижним інструктором". Але поки у держконцерні наш запит ігнорують.
Читайте також: ДПС хоче забрати в Заводу імені Малишева 35 мільйонів гривень: стільки коштують 17 днів роботи заводу