Попри пандемію та пов’язані з нею обмеження, Іраку вдалося відкрити для відвідувачів двері 9-ї міжнародної виставки товарів та послуг військового призначення IQDEX-2021, яка пройшла з 10 по 13 квітня в Національному виставковому центрі міста Багдад.
Об’єднану експозицію ДК "Укроборонпром" на виставці очолило ДП "СЗТФ "ПРОГРЕС". Загалом українську "оборонку" на IQDEX-2021 представили такі підприємства, як ДП "ДержККБ "ЛУЧ", авіаційна виробнича компанія ТОВ "Скаетон", ДП "Завод 410 цивільної авіації" та ТОВ "СКБ "Вектор-В".
Читайте також: За "Нептуном" вже шикується черга іноземних армій: першим імпортером РК-360МЦ стане Індонезія - СЗТФ "Прогрес"
Ці компанії представили низку зразків ОВТ, серед яких була і зброя, що вже не один раз доводила свою ефективність безпосередньо на полі бою.
Так, в Іраку демонструвалися натурний зразок автоматичного гранатомета УАГ-40, макети популярних ПТРК "Скіф" та "Корсар", а також макети РСЗВ "Вільха", БпАК Raybird-3, керованого артилерійського снаряда "Квітник-Е", низки радіолокаційних станцій (РЛС П-18, РЛС 36Д6М-1, МРК "Тайра" тощо) та гранатометних пострілів.
Представлені на українському стенді зразки зацікавили багатьох відвідувачів виставки. Серед них – Міністр оборони Республіки Ірак генерал-лейтенант Джума Інад Саадун Аль-Джубурі, Міністр промисловості Манхал Азиз Махмуд, Командувач Військово-повітряних сил Збройних сил Республіки Ірак генерал-лейтенант Шихаб Джахід Зенгна, а також Голова корпорації військової індустріалізації та інші високопосадовці Республіки Ірак.
Те, що українська зброя цікавить закордонного покупця – це добре. А те, що вона зацікавила очільника іракського оборонного відомства – ще краще, особливо в контексті того, що Ірак знову хоче купувати зброю в України.
Так, ще в серпні 2020 року Defense Express розповідав про те, що керівництво Іраку серйозно налаштоване на те, щоб розморозити масштабні збройові контракти, укладені з Україною ще у 2009 році.
Нагадаємо: тоді ДП "СЗТФ "Прогрес" отримав великий контракт на постачання ОВТ в Ірак на понад 550 млн доларів. Йдеться про БТР-4Е з бойовим модулем "Парус", військово-транспортні літаки Ан-32Б та послуги з обслуговування та ремонту авіаційної техніки.
Першим кроком до "потепління" у стосунках з Іраком став візит делегації іракського оборонного відомства до України. У результаті міністрами оборони Іраку та України було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Республіки Ірак у сфері військового співробітництва.
Наступним кроком до розвитку співпраці України з Іраком повинна була стати цьогорічна виставка IQDEX у Багдаді. Загалом на цій виставці українська делегація провела важливу роботу та гідно показала себе іноземним партнерам в Іраку, вважає директор ДП "СЗТФ "ПРОГРЕС" Тарас Шийко.
"Виставка IQDEX-2021 – важливий крок для повернення України на збройний ринок Іраку і розмороження збройових контрактів. Протягом чотирьох днів ми провели низку важливих зустрічей з нашими колегами з цієї країни. За результатами перемовин ми маємо обнадійливі новини для підприємств українського ОПК та нашої оборонної спільноти", – зазначив у коментарі Defense Express директор ДП "СЗТФ "ПРОГРЕС".
Це – короткий висновок з того, що відбувалося на виставці в Іраку. Деталі для нас поки що залишаються "за лаштунками". Сподіваємося, що ненадовго.
Водночас виникає питання: що ж саме можуть обрати іракські військові. Бронетранспортери? Можливо. Водночас є й низка інших пропозицій, які демонструвалися безпосередньо на виставці – відомі у всьому світі протитанкові ракетні комплекси та радіолокаційні станції, ракетна система залпового вогню "Вільха" та інше озброєння від українських виробників.
Зрештою, і самому ДП "СЗТФ "Прогрес" є що запропонувати. Це і мобільний радіолокаційний комплекс охорони периметру "Харза", спільна розробка з Радіоастрономічним інститутом НАН України. І цікавий проєкт так званої "керамічної броні", держвипробування якої мають пройти вже в цьому році.
Зрештою, що саме оберуть іракські військові – покажуть час та укладені контракти. Україні ж залишилося докласти максимум зусиль до того, щоб це відбулося. Бо нехтувати таким шансом аж ніяк не варто.
Читайте також: "Нам потрібні й державні рішення, і певна підтримка": Тарас Шийко, директор "СЗТФ "Прогрес"