Повітряні Сили США мають встигнути зробити свій винищувач наступного покоління швидше, ніж це зробить Китай – про це заявив голова бойового авіаційного командування ПС США Майк Келлі, розповідає видання Breaking Defense.
"Я не можу сказати, що сьогодні відбувається в Китаї... Однак я можу сказати, що там не відбувається. Вони не сперечаються про актуальність переваги у повітрі шостого покоління. І я також вам можу сказати, що вони на правильному шляху", – відзначив Келлі.
Читайте також: У ПС США не вистачає винищувачів: скільки літаків треба купувати щороку, щоб закрити прогалину
Оновлений китайський винищувач п’ятого покоління J-20A з китайськими двигунами WS-10C Taihang під час презентації у 2021 році
За його словами, ПС США мають переконатися, що "досягнуть панування у повітрі літака шостого покоління щонайменше на місяць раніше, ніш наші конкуренти". Так, ще у 2019 році головний конструктор китайської Chengdu Aerospace Corporation Ван Хайфен зауважив, що Китай проводить попередні дослідження винищувача наступного покоління і сподівається на появу у 2035 році літака, який зможе "захистити небо і море".
І хоча деталі щодо цього проекту не були оприлюднені, Ван натякнув на те, що у США для свого винищувача наступного покоління обирають такі функції, як робота з БПЛА, Штучний інтелект, удосконалення "стелс"-технології та нові датчики, а також "менш визначені" проривні технології, такі як рої БПЛА, лазери та адаптивні двигуни.

Водночас ПС США наразі активно працюють над тим, щоб стати першим користувачем літака шостого покоління – служба вперше запустила пілотований прототип свого винищувача NGAD у 2020 і очікує обрати виробника літака для програми у найближчому майбутньому.
Водночас програма NGAD – надскладна, передбачає створення цілого сімейства систем, від пілотованого винищувача, до зброї і "ведених" БПЛА. Також NGAD буде надзвичайно дорогою – винищувач коштуватиме сотні мільйонів за одиницю. Усе це може призвести до затримок, що дозволить Китаю "наздогнати" США.

Келлі відзначив, що концепція китайського винищувача шостого покоління буде "відображати" концепцію США, однак Китай, на відміну від Сполучених Штатів, буде йти до неї повільно – як приклад наводиться те, як Китай "перетворив" російські Су-27 і Су-30 у J-16.
Читайте також: "Розумна" бомба в дії: ефектні кадри потоплення корабля з літака ПС США (відео)