xcounter
#

Росіяни знову "впарюють" Індії свої Су-57, але цього разу обіцяють незакінчені двигуни-довгобуди та Су-35С

12234
Російські винищувачі Су-57. Ілюстративне фото
Російські винищувачі Су-57. Ілюстративне фото

Щоб знайти нових замовників для своєї продукції російських ОПК не тільки пропонує Су-35С до покупки Су-57, а також обіцяє досі нерозроблені двигуни з дуже сумнівними строками виконання

Схоже що росіяни не залишають спроб продати свої винищувачі Су-57 та Су-35С до Індії. При цьому пропонується як і масштабна локалізація з передачею технологій, так і швидке постачання для закриття сьогоднішніх потреб

Як пишуть у Defense Blog, РФ пропонує розгорнути виробництво Су-57Е на заводі Hindustan Aeronautics Limited (HAL) в Нашику, де раніше по ліцензії збирали понад 220 Су-30МКИ. При цьому мова йде про отримання вихідних кодів та організації 40-60% локалізації виробництва, що дуже щедрі пропозиції.

Читайте також: У Румунії знову бідкаються за F-16, ставлять у приклад Польщу, але забувають важливу деталь
Cу-30МКИ ПС Індії
Cу-30МКИ ПС Індії

Така угода дозволить інтеграцію індійських систем та озброєння, як от ракети "повітря-повітря" Astra, протирадарні ракети Rudram, та радари з активною фазованою антенною решіткою Virupaksha. У компанії "Ростех" заявляють, що такі модифікації разом з передачею технологій до двигунів, стелс-систем і авіоніки чудово підходять до політики "зроблено в Індії" та розвитку індійського власного винищувача п’ятого покоління.

Щодо темпів постачання, то росіяни обіцяють, що перші 20-30 Су-57Е надійдуть протягом 3-4 років, що досить високі темпи у світовому масштабі. Це може говорити про використання вже наявних виробничих потужностей для експорту, бо наразі нема черги на їхнє використання крім внутрішніх контрактів.

Викатка Су-57 із заводського цеху
Викатка Су-57 із заводського цеху. Ілюстративне фото довоєнних часів

Повне замовлення на 70-100 винищувачів закінчать виконувати в першій половині 2030-х років. Загалом при розгортанні місцевого виробництва це дуже гарна пропозиція, але існують дуже багато питань щодо таких обіцянок.

Індія свого часу вже виходила з проєкту Су-57 у 2018 році, називаючи його "не літаком п’ятого покоління". З усім тим його все ж пустили на нещодавню авіавиставку Aero India в лютому 2025 року.

Також серйозну загрозу створюють санкції, які можуть створити проблеми з постачанням комплектуючих та обслуговуванням. Так, у 2018 році аж до 40% від флоту індійських Су-30МКИ були небоєздатні через перебої з постачанням.

Порятунком для росіян тут може стати зацікавленість Індії у перспективних двигунах "АЛ-51Ф1", які зараз розробляються для Су-57 і просуваються компанією "Ростех" як можливість для додаткової модернізації вже наявного індійського парку "Сушок". Але наразі демонструвався лише макет двигуна та його використання на одному з прототипів і при цьому строки закінчення роботи над ним знову зсунуті до 2027 року.

Дослідний літак Т-50-2 з нібито новим двигуном АЛ-51Ф1

Щодо Су-35С, то їх пропонують для індійського тендеру на 117 багатоцільових винищувачів MRFA. Причому обіцяють поставити від 36 до 40 винищувачів впродовж 2-3 років.

Це цікаві цифри передусім тому, що більшість експертних оцінок сходилися на щорічному виробництві від 6 до 12 таких літаків для російських військових. Відповідно або наявні додаткові незалучені потужності, або знову відбувається перебільшення можливостей. Можливо, обидва припущення вірні.

Рашистський Су-35С для
Рашистський Су-35С для "ВКС РФ" на тлі "єгипетських" Су-35СЭ, Комсомольск-на-Амурі, жовтень 2022 року. Фото з відкритих джерел

Однак така пропозиція стикається з додатковою проблемою: Індія активно замовляє Rafale, ще й з локалізацією виробництва. Ці винищувачі загалом демонструють кращі можливості за Су-35С та мають можливість використання далекобійних ракет "повітря-повітря" Meteor.

Можна заперечити, що могли з’явитися сумніви після поганого результату застосування французьких літаків проти Пакистану. Це дійсно може схилити чашу терезів на сторону росіян, але з усім тим перспективи для них все ще залишаються туманними поза контрактом з Алжиром.

Су-30, Rafale та Tejas
Винищувачі повітряних сил Індії. Згори вниз: Су-30, Rafale та Tejas
Читайте також: Невже Велика Британія втратить можливість виробляти винищувачі після зупиники виготовлення Eurofighter Typhoon