В лютому 2025 року стало відомо про те, що Росія уклала перший контракт на експорт літаків типу Су-57, отримувачем яких стане Алжир. За кілька місяців потому, тобто уже наприкінці травня цього року, є повідомлення про плани росіян поставити за згаданим контрактом алжирській стороні одразу шість "бортів". Однак передача запланована на кінець 2025 року.
Якщо враховувати реалії роботи російського ВПК, то вище описаний план виглядає напрочуд масштабним. Але далі виникає питання про те, чи будуть росіяни передавати разом із своїми Су-57 крилаті ракети типів Х-59 та Х-69.
Читайте також: Якщо Алжир хотів аж 40 Су-34, а РФ показала такий літак в "пустельному" камуфляжі, то чи все тут однозначно
Rus Su-57 savaş uçağı, iki adet Kh-59 seyir füzesiyle uçarken görüntülendi. pic.twitter.com/gcz06CqFmU— Clash Report TR (@ClashReporttr) October 20, 2024
Деталізуємо, що план по передачі перших шести Су-57 від РФ до Алжиру наприкінці 2025 року наводить в своїй публікації портал Army Recognition, автори якого в свою чергу посилались на повідомлення російських пропагандистських "ЗМІ" та алжирських ресурсів.
Далі підкреслимо, що за публічно доступними даними літаки типу Су-57 в строю "ВКС РФ" під час повномасштабної війни проти України використовувались саме як носії Х-59 та Х-69 для ударів по нашій критичній інфраструктурі. Повідомлень про використання таких літаків для ведення повітряного бою у відкритому доступі не було.
За оцінками авторитетного IISS (Міжнародний інститут стратегічних досліджень), станом на квітень 2025 року "ВКС РФ" мали загалом 19 Су-57, із них лише 7 було поставлено протягом 2023-2024 років. Що уже говорить про те, що поставка навіть шести "бортів" для Алжиру в цьому році для Росії може бути проблемою.

Однак виявляється, що для російського ВПК "нарізаний" план по виходу в 2025 році на темп виробництва одразу 16 Су-57 на рік. Тому в Кремлі можуть вважати, що якраз цьогоріч в них має бути достатньо "бортів" вказаного типу для експортної поставки алжирській стороні.
Логічно, що сам Алжир хоче отримати не просто літаки, але й відповідні можливості, зокрема для ударів по наземним цілям. Тим більш, що алжирським військовим Су-57 можуть знадобитись для протистояння з Марокко, котре є одним із найбільш потужних у воєнному плані держав Північної Африки.

До цього моменту Алжир під час одного із парадів підтвердив факт наявності у нього російських ОТРК "Искандер", які до цього старанно ховали попередні 10 років. Крім того, алжирські ВМС мають в своєму розпорядженні дві субмарини проекту 877 та чотири підводні човни проекту 636.6, під які було поставлено неназвану кількість КР "Калибр". Це все вказує на те, що в РФ нема бар'єрів для поставки різних типів ракетного озброєння для одного із своїх найбільших традиційних покупців ОВТ.
Однак що стосується можливої поставки саме ракет типів Х-59 та Х-69 під Су-57, то тут явно все залежиме від конкретних поточних можливостей російського ВПК. На які в свою чергу впливатиме фактичний перебіг бойових дій у війні Росії проти України.
Читайте також: Як у КНДР примудрились завалити ракетний есмінець на бік під час спуску на воду - просте пояснення глибокої проблеми