xcounter
#

Як у КНДР примудрились завалити ракетний есмінець на бік під час спуску на воду - просте пояснення глибокої проблеми

Корпус есмінця Choe Hyon у місті Чхонджін
Корпус есмінця Choe Hyon у місті Чхонджін
18344

Попри обіцянки підняти есмінець класу Choe Hyon за 10 днів навряд у КНДР це вийде, бо у країни немає відповідного оснащення й у хід пішли надувні кулі

Для КНДР успішний спуск на воду, добудова та введення в стрій нового ракетного есмінця класу Choe Hyon мало дозволити обійти РФ за кількістю великих кораблів та посісти четверте місце у регіоні за потужністю ВМС.

Але 22 травня 2025 року під час спуску на воду корабель із водозаміщенням у 5000 тонн завалився на борт й попри нібито дану північнокорейськими корабелами обіцянку все виправити лише за 10 діб, це викликало значний скепсис.

Читайте також: Південнокорейська кераміка: турецькі танки Altay вироблятимуть з сучасною бронею від танків K2

Особливо враховуючи те, що для верфі у місті Чхонджін не те що роботи такого класу проводяться вперше, загалом цей суднобудівний завод будував лише малі та середні вантажні судна, а також бойові катери. І сама верф має одну дуже важливу особливість спуску кораблів на воду, яка й зіграла ключову роль у цьому інциденті, про що пише Hartpunkt.

Choe Hyon
Есмінець Choe Hyon, перший та єдиний, який у КНДР добудували

Справа в самому методі спуску на воду корабля. Перший есмінець Choe Hyon будувався у місті Нампхо і був спущений на воду 25 квітня цього року. На верфі у цьому місті кораблі спускаються у воду подовжньо, кормою вперед. Цей метод є доволі популярним та використовується на великій кількості суднобудівних заводів.

Водночас у Чхонджіні верф має поперечний спуск кораблів на воду, коли судно фактично боком скидають у воду. Такий метод частіше використовуються для малих те середніх суден та на верфях у річках. Він передбачає встановлення судна на спеціальні салазки, якими він рухається по направляючих. Зазначимо, що коли все йде як треба, то все виглядає так (на відео спуск на воду літорального корабля ВМС США USS Beloit водотоннажністю у 3410 тонн):

Але у КНДР все пішло не за планом. Салазки під кормою поїхали, а під носом - ні. У результаті й наступна картина:

Choe Hyon у місті Чхонджін

Але, вже з боку Defense Express, зазначимо, що попри наявність технічної проблеми під час спуску є ще одна, яка є первопричиною. Це рішення будувати ці ракетні есмінці на двох верфях, одна з яких малопристосована для таких задач.

Більше того, будувати на ній без побудови нового похилого стапеля для подовжнього спуску корабля кормою вперед, що потребувало додаткових ресурсів та часу. І хоча у Пхеньяні офіційною причиною цієї ситуації назвали "ненауковий емпіризм", мова йде про звичайний волюнтаризм - намір реалізувати ціль, без урахування можливостей та обставин.

Станом на 26 травня, корабель, з огляду на супутникові знімки, продовжує перебувати на у тому самому положенні. Більше того, у КНДР немає відповідного обладнання для вирівнювання есмінця. Як пише видання, для цього зазвичай використовують великі повітряні подушки. Але вочевидь у північнокорейців їх немає й вони намагаються це зробити за рахунок невеликих за розмірами надуваних куль.

Читайте також: Яка європейська ракета найдалекобійніша: і це не Taurus чи Storm Shadow / SCALP