Під час візиту делегації уряду Польщі до Кореї було продемонстровано одразу два зразки озброєння, яке Варшава закупила й у доволі короткий строк поставить на озброєння. Мова йде про легкий винищувач FA-50 та ракетну систему К239 Chunmoo.
Перші два літаки FA-50 із партії у 12 бортів, вже виготовлені й мають взяти участь в авіашоу у Радомі, яке стартує 27 серпня. Також зазначено, що група польських пілотів вже проходить навчання. Й для ситуації, коли ці машини були замовлені лише у вересні минулого року, їх постачання об'єктивно можливо вважати надшвидким. Для порівняння, черга на нові F-16 зараз формується на період після 2027 року.
Читайте також: ЗСУ поповнюються БМПВ: гібридами російських Т-62 із баштами від БМП
Зазначимо, що Польща на ці 12 легких винищувачів FA-50 у версії Block 10, які мають обмежені бойові можливості, витратила 700 млн доларів. Зокрема FA-50 Block 10 може використовувати для повітряного бою AIM-9, а для ураження наземних цілей реактивні снаряди та бомби, включно з високоточними.
А основний контракт, на 2,3 млрд доларів, передбачає спільне виробництво 36 літаків у версії FA-50PL, тотожній Block 20. Й лише ця версія матиме повноцінне озброєння у вигляді AIM-120 для повітряного бою та крилатих ракет Joint Strike Missile, що вже відповідає рівню повноцінної багатофункціональної машини.
Окрім винищувачів корейці продемонстрували й ракетну систему К239 Chunmoo, яка встановлена на польському шасі Jelcz та має бути інтегрована до польської системи управління артилерією Topaz. Варшава замовила 218 таких машин у листопаді 2022 року за нерозкритим цінником.
Система концептуально схожа з HIMARS, але вміщує два "пакети". Вона забезпечує запуск 130-мм некерованих реактивних снарядів, 227-мм американських GMLRS, або некерованих М26, їх корейські 239-мм аналоги, а також балістичних ракет 400-мм корейської розробки, або ATACMS. У планах Польщі згодом також локалізувати виробництво К239 Chunmoo та боєприпасів до неї.
При цьому Польща корейські К239 Chunmoo додає до 486 американських HIMARS, з яких 18 будуть в оригінальному виконанні, а 468 - на шасі Jelcz. Контракт на ці пускові із майже 1000 ракет GMLRS, понад 500 ракет GMLRS-ER та півсотнею ATACMS обійшовся країні у 10 млрд доларів.
Читайте також: Деталі згоди Швейцарії на реекспорт озброєння в Україну: купа умов й не факт, що буде прийнято