В 1990-хх роках Італія та Росія справді вели спільний проект по створенню навчально-бойового літака, який реалізувався у літаках типів M-346 та Як-130. Тут варто окремо наголосити, що цей італійсько-російський проект припинив своє існування в 2000-хх роках через суперечності сторін, кожна з яких продовжувала свої роботи окремо.
Тепер же британські консервативні політики чомусь вирішили "підійняти нагору" цей факт, який наразі не має жодної практичної актуальності. І це не просто дивно, але й ілюструє реальну неготовність Європи спільно зміцнювати власну обороноздатність.
Читайте також: Бразилія хоче M-346 на заміну A-4 та AMX, і саме той випадок, коли Super Tucano недостатньо

Як випливає з публікації порталу Defense News, зараз Велика Британія шукає заміну своїм літакам BAE Hawk T1 зі складу флоту пілотажної групи Red Arrows, одним із варіантів тут виступає італійський M-346.
Компанія-виробник цього літака Leonardo наголошувала саме на "європейському походженні" M-346, очевидно відштовхуючись від поточної кон’юктури геополітичного конфлікту Європи та США. Однак схоже, що таке позиціонування проявилось зовсім з неочікуваної для самих італійців сторони, бо деякі британські політики почали прямо акцентувати на начебто "російському" походженні M-346.
Спочатку таку історію "запустила" британська газета The Sun, далі її "підхопив" представник з питань оборони Консервативної партії Джеймс Картлідж, і ця "хвиля" в підсумку дійшла до того, що у прем’єр-міністра Кіра Стармера почали публічно вимагати обіцянки, що Red Arrows не використовуватимуть "створені Росією літаки".

Історія дійшла до того, що британський уряд був вимушений заявити про те, що для Red Arrows взагалі не будуть купувати нові літаки. Ну а італійська Leonardo в рамках підтримання власної репутації вирішила ще раз наголосити на тому, що "M-346 був створений за стандартами НАТО", і що "пілоти з усієї Європи, зокрема Великої Британії пройшли навчання на такому літаку".
Від Defense Express тут хочемо акцентувати ось на чому. Безумовно, історія спільного проекту між Італією та Росією по навчально-бойовому літаку, який потім був окремо реалізований в M-346 та Як-130 заслуговує на окремий огляд.
Однак тут для початку привертає увагу той факт, що британці вирішили "підняти на гору" факт аж 25-річної давнини, який взагалі ніяк не впливає на поточну ситуацію. Раціональний мотив в даному випадку не простежується. Тому тут виникають два варіанти – або ж вкид "від третьої сторони" в інфопростір Великої Британії з метою формування відповідних настроїв, або ж британські консерватори самі по собі не хочуть спільного зміцнення обороноздатності Європи.
Читайте також: РФ ще з 2017 року хотіла продати Як-130 в Перу, але там просто відмовили