xcounter
#

У Великій Британії роздумують над заміною старих тренувальних Hawk, але BAE System не хоче розробляти новий

1385
Hawk T1​ групи Red Arrows​
Hawk T1​ групи Red Arrows​

Попри те, що питання тренувального літака здається дуже простим, із цим у Великій Британії й так доволі значні проблеми, бо на чому вчити пілотів винищувача шостого покоління Tempest поки незрозуміло

Кількість та якість реактивних тренувальних літаків Hawk у повітряних силах Великої Британії доволі часто піддається критиці. Але наразі жодних конкретних планів щодо їх заміни у Лондона немає.

Особливо враховуючи те, що на всі королівські повітряні сили є лише 28 модернізованих Hawk T2, а ще 11 старих Hawk T1 експлуатуються пілотажною групою Red Arrows. Це при наявному парку винищувачів у близько 145 одиниць.

Читайте також: Південна Корея з 2018 року працює над аналогом Taurus та має контракт на свою зменшену копію "Таурус", і це таки непослідовно
Hawk T2
Hawk T2

Це стало результатом рішення вивести з експлуатації всі тренувальні Hawk T1, а їх було близько 75, без заміни, що було зроблено літом 2021 року. Саме тому модернізовані у 2010-х Hawk T2 - це все що є в активі. При цьому пілотажна група Red Arrows зможе літати на Hawk T1 лише до кінця цього десятиріччя, а от що буде далі - питання.

Як зазначає видання UK Defence Journal зараз розглядаються різні варіанти вирішення цієї проблеми. Перший варіант - модернізація наявних Hawk T2 з метою збільшення строку їх служби. Другий - закупівля іноземного тренувального літака, наприклад, італійського Leonardo M-346, або корейського T-50 (FA-50). Третій варіант - вмовити BAE Systems розробити новий.

Але останній варіант вбачається доволі складним, бо наразі у BAE Systems немає навіть натяку на плани розробити навчальний реактивний літак. І з боку Defense Express зазначимо, що це не є швидкою, легкою та безпроблемною задачею. Чому красномовний приклад американський Т-7А Red Hawk, що розроблений Boeing у кооперації з Saab.

Т-7А Red Hawk
Т-7А Red Hawk

Т-7А Red Hawk, прототип якого здійснив свій перший політ ще у 2016 році, а законтрактований був у 2018 році, але попри це постраждав через ряд проблем, а строки завершення робіт систематично зсуваються вправо, тепер аж на 2028 рік. І варто додати, що Т-7А Red Hawk виграв конкуренцію у Hawk T2, який BAE System пропонувала разом із Northrop Grumman. Але маневрові можливості літака не відповідали умовам конкурсу.

Водночас вибір іноземного літака - це про необхідність здійснити всі бюджетно-бюрократичні процедури, провести тендер та зрештою "встати у чергу" за новою машиною. Більше того, до нового тренувального літака мають бути висунуті вимоги, які необхідні для підготовки пілотів винищувача шостого покоління Tempest, який розробляється Великою Британією, Італією та Японією.

Саме тому, за логікою, британці можуть кинути око на M-346 від італійського Leonardo. Звісно залишається шлях й найменшого спротиву - провести модернізацією наявних літаків.

Але насправді у британців є ще один варіант. Це закупити нові Hawk, але збирати їх в Індії, яка локалізувала їх виробництво на Hindustan Aeronautics Limited. При цьому індуси у 2017 році навіть показали власну модернізацію Hawk-i, із заміненим бортовим комп'ютером та іншими осучасненням літака.

Hawk-i
Hawk-i
Читайте також: Південна Африка показала на практиці, як можна до нельотного стану довести одразу 24 із 26 наявних Gripen