Наслідки рішення Дональда Трампа призупинити допомогу Україні на тиждень та не обслуговувати передане озброєння включно з F-16, разом із погрозами щодо анексій у бік союзників, викликали дуже потужну ланцюгову реакцію. І вона підняла питання можливості Вашингтона дистанційно вимкнути своє озброєння, наприклад F-35.
І звісно ніякої такої магічної кнопки у Білому домі немає, але насправді США тримають те, що робить F-35 стелс-літаком у руках і це про програмне забезпечення. А доступу до нього офіційно у жодного партнера США немає. І ситуація, коли, як виявляється вся боєздатність цих винищувачів, а разом із ними і вся обороноздатність країни, залежить від рішення однієї людини мало кого влаштовує.
Читайте також: Скільки часу піде у Швеції на виготовлення для України 18 додаткових САУ Archer

І перша посадова особа, яка прямо це озвучила - міністр оборони Португалії Нуно Мело. На пряме питання, чи буде Португалія закуповувати F-35 для заміни F-16, строк експлуатації яких добігає кінця, він відповів, що взагалі звичний світ змінився й краще пошукати європейські альтернативи.
"Нещодавня позиція США у контексті НАТО і на міжнародному геостратегічному рівні має змусити нас задуматися про кращі варіанти, оскільки передбачуваність наших союзників - це вагоміший чинник, який слід враховувати. Ми повинні вірити, що за будь-яких обставин ці союзники будуть на нашому боці. Необхідно розглянути кілька варіантів, особливо у контексті європейського виробництва, зважаючи й на віддачу, яку ці варіанти можуть принести португальській економіці", заявив він в інтерв'ю виданню Publico.
Нуно Мело також додав, що США тепер не можливо назвати передбачуваним союзником і це може "призвести до обмежень у використанні, обслуговуванні, компонентах і всьому, що пов'язане із забезпеченням того, що літак буде експлуатуватися та використовуватись у всіх типах сценаріїв". Тобто прямо дав зрозуміти, що варіант замінити 28 наявних F-16 на F-35 більше не розглядається й 5-6 млрд доларів (на прикладі замовлення Чехією 24 винищувачів F-35) пройдуть повз США та Lockheed Martin.

Але з боку Defense Express зауважимо, що у своїх словах Нуно Мело не дуже сильно залежний від посади, бо поточний уряд Португалії отримав вотум недовіри від парламенту, дострокові вибори до якого мають пройти у травні. Водночас аналогічні думки щодо закупівлі американського озброєння зараз вітають у багатьох урядових кабінетах по всьому світу.
Бо дії Дональда Трампа підірвали фундамент будь-якого партнерства - довіру. І її відсутністю будуть активно користуватися абсолютно всі конкуренти на збройовому ринку. Більше того, тепер уряду будь-якої країни, який захоче закупити американську зброю, потрібно буде витримати шквал критики від опозиції, яка вчепиться у таку благодатну тему.
Конкретно у ЄС ще на все це нашарується наполегливий заклик купувати саме європейське озброєння, бо зрештою навіщо тоді ці зусилля із планом ReArm Europe. Тобто загалом ситуація вже далеко небезхмарна для американських зброярів і вона торкається звісно не лише F-35, а всього іншого озброєння.
Але з іншого боку серед американського озброєння та військової техніки існують позиції, де знайти конкурентів буде дуже важко. А окрім того Вашингтон має дуже вагомий важіль впливу, заборону продажу тих видів озброєння, в яких є американські комплектуючі. І саме тому історія зі шведським Gripen доволі показова.
Читайте також: Як Пентагон виявив, що у нього не 300, а 3000 постачальників та чому ВМС США заплатили $400 млн за аналітику