xcounter
#

Як Пентагон виявив, що у нього не 300, а 3000 постачальників та чому ВМС США заплатили $400 млн за аналітику

101451
Процес виробництва F-35, фото - Lockheed Martin
Процес виробництва F-35, фото - Lockheed Martin

Ланцюжок поставок для американських виробників зброї виявився настільки заплутаним, що Китай з цим може провести операцію, як з пейджерами для "Хезболли"

Під час однієї з конференцій у вересні 2022 року вже колишній заступник міністра оборони США Білл ЛаПланте розповів, що при спробі розібратись із ланцюжком поставок для американських виробників зброї Пентагон спочатку думав, що є всього 300 постачальників, однак їх по факту виявилось три тисячі.

Щоб розібратись в аналогічному питанні, ВМС США у 2019 році заплатили аж 400 мільйонів доларів за аналітику від компанії Govini, і за підсумками виявилось, що 40% у цьому ланцюжку припадає на Китай. Про це йдеться в публікації порталу War on the Rocks за авторством доктора Крістіни Міч’єнци, екс-високопосадовця Пентагону.

Читайте також: США боряться із залежністю по технологіям від КНР, результати неоднозначні
Ступінь залежності агенцій Пентагону від іноземних оборонних технологій за підсумками 2024 року, інфографіку від GOVINI наводить портал Defence One

В цьому тексті стверджується, що через проблему із заплутаністю ланцюжків поставок для американських оборонних підрядників Китай набув настільки вагомий вплив, що його спецслужби зможуть доволі легко провернути із американським озброєнням таку ж операцію, як "Моссад" провів із закладкою вибухівки у пейджери "Хезболли", котрі були підірвані у відповідний момент.

Окрема проблема полягає і в тому, що Пентагон ще з 2018 року докладає систематичні зусилля для зменшення питомої ваги комплектуючих та ресурсів від Китаю у виробництві озброєння від США. Однак це привело до зворотного ефекту, тобто зростання залежності американського ВПК від китайських постачальників, рівень якої в проміжку з 2005 по 2020 роки виріс аж у 4 рази.

Особливо показовим тут може виглядати приклад, що у вересні 2022 року Міноборони США було вимушене призупинити закупівлю літаків F-35, бо виявилось, що один із компонентів двигуна виготовляється із сплаву кобальту та самарію, котрий постачався напряму з Китаю.

F-16 на стадії виробництва, фото - Lockheed Martin через TWZ

В описаній проблемі виділяються дві базові проблеми – глобалізація економіки та недоліки бюрократії Пентагону, і ці фактори впливають настільки буквально сильно, що навіть використання технологій блок-чейну та штучного інтелекту не допомагає вчасно виявляти "хвости" поставок походженням з Китаю.

Якщо конкретніше, то ці проблеми проявляються так – глобалізація економіки створила ситуацію, коли постачальники для виробництва одного зразка озброєння можуть розміщуватись на різних континентах; а існуюча система бюрократії в оборонних закупівлях США сформована так, що виробникам та постачальникам зброї якраз вигідно не розкривати весь ланцюжок підрядників, із якими ведеться робота, заради "збереження преміальності".

Субмарина типу Virginia під час будівництва на стапелі

Безумовно, чиновники Пентагону постійно ведуть відповідні опитування серед компаній американського ОПК. Але так як на ці опитування, відповідно до законодавства, відповідь можна давати лише добровільно, то представники "оборонки" США воліють користуватись правом не давати усі необхідні дані.

А так як даних постійно не вистачає, то саме через дефіцит інформації використання блок-чейну та штучного інтелекту не дає можливості вчасно виявляти слід Китаю у поставках для виробництва американської зброї.

Теоретично виходом із ситуації може стати перехід Пентагону до фінансових стимулів та прямого бюрократичного примусу, щоб виробники озброєння для збройних сил США нарешті відкрили усю структуру своєї роботи з підрядниками "родом" з різних країн, особливо з Китаю.

Раніше Defense Express писало також про те, що Пентагон заплатить $2,4 млрд консультантам за поради, як будувати по три атомні субмарини на рік.

Читайте також: Для Tomahawk й інших ракет США мусять брати рідкоземельні метали в Китаю, і це багато що пояснює