Очільник норвезької компанії Kongsberg Defence & Aerospace Ейрік Лі повідомив, що в Україні буде створено спільне підприємство, першочерговою задачею якого буде збільшення виробництва ракет для NASAMS на основі українських технологій.
"Ми говоримо про масове виробництво ракет, о сотнях. Ми оцінюємо можливість створення спільного підприємства протягом кількох місяців", - заявив він в інтерв'ю Euractiv.
Читайте також: Є цікаве рішення по Harpoon від ВМС США для підвіски на F-16, але тут треба увага до деталей
І з боку Defense Express зазначимо, що це рішення критичної проблеми, як для України, так і для Kongsberg, так і для всіх країн-операторів NASAMS й не лише його. Бо головною проблемою більшості наявних західних ЗРК є величезна вартість ракет до них. Зокрема NASAMS використовує три види ракет: AIM-9, AIM-120 та AMRAAM-ER, всі американського виробництва.

Вартість AIM-9X - 754,3 тисячі доларів за одиницю на прикладі твердого контракту із Польщею від листопада 2024 року. Поточна ціна на AIM-120C-8 складає до 2,5 млн доларів, а AMRAAM-ER до 3,9 млн доларів за одиницю для експортних контрактів.
Але вкрай важливо розуміти й кількість ракет, які можливо виробляти. З відомого, у Raytheon у 2023 році декларували, що досягли потужності виробництва у 1200 AIM-120 на рік і це "стеля" поточних можливостей виробництва. І це про основну ракету повітряного бою для всієї західної авіації по всьому світу. Водночас цифри по AIM-9 оголошені не були, а AMRAAM-ER об'єктивно ще не настільки популярна, щоб її враховувати.
Тобто розширення номенклатури ракет, які може використовувати NASAMS, цілком логічне та зрозуміле. А от вибір саме українських ракет - прагматичне рішення Kongsberg. Справа в тому, що норвежці вже почали певний дрейф від ультимативного використання лише американських ракет, що продемонстрував їх новий ЗРК малої дальності NOMADS, який окрім AIM-9X може ще використовувати IRIS-T SLS від німецької Diehl.
Але проблема у німецької ракети така сама: відома вартість IRIS-T SLS - 900 тисяч євро. А темпи виробництва не влаштовають Diehl, бо він почав створення нових виробничих потужностей. І ці ракети також "розписані" на велику кількість літаків Eurofighter, а також ЗРК IRIS-T, які мають стати основою нової німецької гігантоманської системи ППО NNbS, та взагалі є частиною пан'європейських закупівель European Sky Shield Initiative.
Тобто простий висновок - наявні ракети від західних компаній дуже дорогі, а їх виробництво не встигає за потребами, тобто існує дефіцит. Водночас в Україні станом на 2021 рік, та, з огляду на британський ЗРК Grawehawk, то й зараз, йде виробництво ракет Р-73. Це ракета "повітря-повітря" ближнього бою, яка вже використовується для ЗРК, включно з тими, що встановлені на морських дронах Magura V5, які вже збивають російські вертольоти.
Ще одна українська ракета, яка може бути інтегрована під NASAMS - Р-27, які можуть мати не лише напівактивну радіолокаційну головку самонаведення, а й теплову. Хоча через характерні й доволі великі передні рульові поверхні є питання її габаритів. Зазначимо, що Індія на ЗРК SAMAR-2 з інфрачервоними Р-27ЕТ досягла дальності 20 км.

А ще одним й доволі цікавим варіантом є УП-277. Ця розробка публічно демонструвалась у 2021 році, а за оголошеними характеристиками дальність знищення повітряних цілей була до 80 км, тобто навіть дещо більше ніж в AIM-120 перших версій. У випадку пуску з землі дальність буде звісно значно менша, але об'єктивно не буде значно відрізнятися від поточних можливостей NASAMS.

Також можливо додати, що у Kongsberg можуть бути свої певні напрацювання у зенітних ракетах для своїх ЗРК, які вона зможе реалізувати в українських розробках. Також вкрай важливий аспект - можливість організацією Kongsberg постачання певних складових до українських ракет, які зможуть розширити їх можливості. Наприклад, якіснішого твердого палива, що буде прямо впливати на їх дальність польоту.
При цьому важливо глобально розуміти, що ініціатива Kongsberg - це про забезпечення ракетами не лише України, а й всіх поточних та майбутніх операторів NASAMS та інших своїх ЗРК.
Читайте також: Канада безпрецедентно оновлює та розширює артилерію - замінить M777 на САУ, під яку написали тендерні вимоги