xcounter
#

Гігантоманія по-німецьки: ЗРК NNbS, який збирають з готових частин, виявився у п'ять разів дорожчим

Єдина нова машина у NNbS - це ЗРК на шасі Boxer з ракетам IRIS-T SLS
Єдина нова машина у NNbS - це ЗРК на шасі Boxer з ракетам IRIS-T SLS
22898

NNbS мав спочатку бути комплексом малої дальності, але швидко перетворився на революційну розгалужену систему ППО з багатьох різних елементів об'єднаних у єдину мережу

Міністерство оборони Німеччини зустрілось з дійсно шаленим здороженням розробки нового зенітного ракетного комплексу. Мова йде про те, що у 2020 році на цю систему планували витратити 240,6 млн євро, але тепер цінник зріс у п'ять разів до 1,3 млрд євро.

Так здороження буде обговорено на окремому засідання комісії відомства. Водночас, як пише Spiegel, контрольно-ревізійне управління вже займається проблемою, але не змогло отримати пояснення чому вартість змінилась настільки сильно. Підозрюється, що не обійшлось без включення у вартість програми доволі високих винагород компаніям.

Читайте також: Фінляндія досі має стаціонарну берегову артилерію, яка при калібрі 130-мм б’є до 40 км

Попри те що у публікації не зазначається назва комплексу фігурує компанії, які беруть участь у його розробці: Rheinmetall, Diehl та Hensoldt. А такий тріумвірат щодо створення ЗРК одразу зводить всі можливі варіанти до одного - зенітного ракетного комплексу ближньої дії під назвою Nah- und Nächstbereichsschutz (далі просто - NNbS), у перекладі "близька та безпосередня охорона території". Також на це вказує, що на рівні кінця серпня цього року компанії надали до міноборони Німеччини свою остаточну пропозицію, обговорення якої вочевидь тривало три місяці.

концепт NNbS

Якщо брати останні наявні концептуальні зображення та повідомлення від компаній, які реалізують проєкт, то мова йде про об'єднання у одному комплексі ЗРК ISRIS-T SLM з РЛС TRML-4D (від Diehl та Hensoldt) та мобільного броньованого ЗРК ближньої дії від Rheinmetall на шасі Boxer, який має отримати пускові для ракет ISRIS-T SLS. Також у систему має бути інтегрований зенітний Skynex, розрахунки з ПЗРК, машини управління та зв'язку тощо.

Тобто якщо розглядати NNbS, як єдиний ЗРК, то він виглядає проявом гігантоманії. Але це просто демонструє те, як створення вже зенітної ракетно-гарматної системи ППО на сучасних цифрових технологіях вже не зав'язано на жорстку структуру. Бо всі елементи об'єднані у єдину гнучку мережу управління та обміну інформацією.

Й в цій ситуації таке зростання ціни дійсно виглядає більш ніж підозрілим, бо основною особливістю створення NNbS було використання вже готових компонентів. Саме тому цей ЗРК позиціонувався як "швидке, національне рішення з низьким рівнем ризику". Але справа в тому, що цей комплекс, який задумувався у ролі ЗРК ближної дії дуже стрімко розрісся до цілої системи ППО.

Водночас єдиний новий компонент у цій системі - це новий ЗРК на шасі Boxer та машина управління Feuerleitpanzer на аналогічній базі.

Nah- und Nächstbereichsschutz NNbS
Пускова IRIS-T SLS та машина управління Feuerleitpanzer від Rheinmetall для NNbS

При цьому вочевидь мова не йде про створення зенітної частини машини з нуля, а використання напрацювань ISRIS-T SLM. Яка до речі була одразу запропонована, коли з'явилось найперше концептуальне зображення системи.

Старий концепт NNbS
Старий концепт NNbS

А сама ідея встановити на Boxer зенітний модуль впирається ще у проєкт 2018 року від Rheinmetall спільно з MBDA зі встановленням на шасі цієї машини ракет Mistral зі збільшеною до 10 км дальністю та можливістю інтеграції потужніших ракет.

Boxer Mistral
Концепт ЗРК на шасі Boxer з ракетами Mistral

Тобто сама ідея створення на базі існуючої серійної бойової машини комплексу ЗРК не є новою, але сам зенітний модуль дійсно є новим. Тобто з точки зору витрат на розробку, дійсно є питання ціннику у 1,3 млрд євро, але мова дійсно є про систему ППО вже нового покоління, яка із ЗРК ближньої зони перетворилась на значно більший за можливостями систему.

Зазначимо, що для Німеччини питання створення такої системи дійсно є важливим та потребує максимального прискорення, бо все що є Бундесверу зараз для захисту ближньої зони - це Ozelot зі Stinger, який потрапив до німецького війська у 2001 році та прийшов на заміну ЗРК Roland. Й разом з ПЗРК та одразу Patriot - це все що є у наземному компоненті ППО Бундесвера.

Ozelot
Ozelot

Водночас всі Gepard, які виявились найбільш ефективними у боротьбі з дронами, були виведені зі складу Бундесверу на початку 2010-х років. Також наразі у системі ППО є величезна прогалина із ЗРК середньої дальності, яку закривають IRIS-T SLM. Окрім того, за рахунок вже замоленої ізраїльської Arrow 3 буде закритий вищий ешелон протиракетної оборони.

Читайте також: Удар по Києву з С-400: ЗСУ відбили наймасовішу атаку балістичних ракет по Києву