Міноборони Великої Британії в своєму новому відеоматеріалі більш детально показало новітній зенітно-ракетний комплекс Grawehawk, створений спеціально для України. Наші захисники уже отримали два такі ЗРК, та ще 15 мають бути поставлені протягом 2025 року.
Базовий момент, який привернув увагу в цьому репортажі, стосується функціоналу і виглядає бентежним. Підкреслюється, що Grawehawk зможе застосовувати виключно радянські Р-73, і що цей комплекс в першу чергу створений для збиття БПЛА, а уже в другу чергу для знищення ворожих літаків та вертольотів, ну і – крилатих ракет в перспективі.
Читайте також: Як серби у 1990-х зробили "кустарний ЗРК" під "апгрейд" Р-60 та Р-73, і як воно стріляло
Бентежними ці деталі виглядають зокрема через фіксацію того, що ЗРК Grawehawk у його нинішній конфігурації слід вважати лише тимчасовим рішенням, а тривалість використання чітко обмежена наявним у розпорядженні ЗСУ запасом ракет "повітря-повітря" типу Р-73.
У відео підкреслюється, що мовляв Україна має значний запас цих ракет радянського виробництва, однак тут поневолі виникає питання, так в чому проблема використовувати Р-73 із винищувачів радянського виробництва в штатному порядку.

Акцент на тому, що Grawehawk може використовувати лише Р-73 – цілком логічний, бо на цьому ЗРК стоять відповідні пілони АПУ-73, "заточені" лише під ракети згаданого типу. Однак тут також відкрите питання про те, наскільки насправді широким може бути потенціал для модернізації цієї британської розробки, залежно від зміни динаміки протистояння у небі над Україною.
Що стосується продемонстрованих конструктивних особливостей Grawehawk, то тут в першу чергу виділяється те, що контейнер слугує лише для перевезення цього ЗРК, і там навіть заявляється можливість підняти, а потім опустити пускову установку з направляючими під Р-73.

Тобто алгоритм такий – вантажівка доставляє контейнер на місце, і комплекс використовується в стаціонарному режимі для роботи по ворожим повітряним цілям. Питання про показник швидкості розгортання та згортання на позиції ЗРК Grawehawk є відкритим та актуальним.
Також цікаво, що для управління роботою Grawehawk є виносний пульт, тобто розрахунок цього ЗРК (кількість осіб – не заявляється) теоретично може вести свою роботу на безпечній відстані від пускової установки.
Ну й окрім того, на кадрах цього матеріалу також можна було побачити чіткість зображення, яке може видавати оптико-електронна станція на Grawehawk, за допомогою котрої має відбуватись виявлення повітряних цілей рашистів.




Читайте також: Індія розробила свої ЗРК під Р-27 та Р-73, і це успішно стріляє