Українські захисники продовжують писати історію військової справи й вперше під час реального бою знищили повітряну ціль за допомогою морського дрона. Це сталось 31 грудня 2024 року вочевидь поряд із берегом окупованого Криму.
На оприлюдненому відео зафіксовано, як ворог за допомогою винищувача та пари вертольотів Ми-8 намагається перехопити українські морські дрони, але це саме той випадок, коли мисливець стає здобиччю. Бо декілька дронів Magura V5 були оснащені ракетами Р-73 за допомогою яких і були успішно обстріляні російські гелікоптери.
Читайте також: США із затримкою, але оприлюднили зміст останнього у 2024 пакета допомоги Україні озброєнням
У результаті пусків один вертоліт був збитий, влучання у нього ракети та падіння зафіксовано на відео. Другий, як зазначено, отримав ураження, але зміг дістатись аеродрому. А згодом було оприлюднено й перехоплення розмов російських льотчиків.
Але за цим досягненням вочевидь криється більш ніж кропітка робота не лише операторів дронів, а всіх бійців, які в тісній взаємодії планували, організовували та виконували цю місію. А також звісно й самих розробників цього озброєння.
Зокрема увагу у повідомленні заслуговує те, що у Magura V5 використана не проста ракета Р-73, а вочевидь її окрема модернізація під назвою Р-73 SeeDragon. Відомості про неї відсутні, але вочевидь у конструкцію ще радянської ракети "повітря-повітря" виробництво якої було в Україні, були внесені зміни. Наприклад, з метою забезпечення роботи у доволі агресивному морському середовищі.
Більше того, можливо помітити, що під час збиття цілі ракета Р-73 SeeDragon успішно уражає ціль навіть попри те, що ворожий Ми-8 активно використовує теплові пастки. Тому не виключно, що у цій ракеті використана нова головка самонаведення із кращою фільтрацією хибних цілей.
Окрім того, ракету було необхідно поєднати із прицільним комплексом. Елементи його роботи також присутні на відео й можливо звернути увагу на те, що приціл використовує власний тепловізор, а система управління вогнем сигналізує про захоплення цілі. І поєднання ракети та нового прицільного комплексу - зовсім не просто задача.
Водночас оператор вочевидь має утримати ціль до захоплення інфрачервоною головкою самонаведення ракети у доволі вузькому полі. І якщо на наземній платформі це один рівень складності, то у морі під час руху дрона та хитавиці - зовсім інший.
А те, що між появою першої інформації про озброєння Magura V5 ракетами Р-73 ракетами Р-73 ще у травні 2024 року та сьогоднішнім першим успішним бойовим використанням пройшов доволі довгий час, можливо свідчить про те, що він був витрачений на оновлення системи управління вогнем та створення спеціальної версії ракети. Але головне, що бойовий рахунок українських зенітних морських дронів успішно відкритий.
Читайте також: Чи виконав ОПК Європи головне завдання на 2024 рік, до чого тут динозаври та що далі