xcounter
#

У США не впевнені, що перехід на 58-каліберні гармати для M109A7 це гарне рішення

M109A7 зі 155-мм гарматою довжиною 58 калібрів
M109A7 зі 155-мм гарматою довжиною 58 калібрів
18238

Пентагон має остаточно прийняти рішення щодо нового обрису своєї артилерії у дуже короткий термін, але впевненості у тому, що перестрибнути на довжину ствола у 58 калібрів дійсно вийде нема

На фоні реалій сучасного поля бою та того, що армія США продовжує використовувати 155-мм артилерію з довжиною ствола 39 калібрів, коли вже давно еталоном стала довжина у 52 калібри, що забезпечує значно більшу дальність вогню, у Пентагоні досі не сформували своє бачення артилерії майбутнього.

А строки піджимають, бо армія США має підготувати проєкт фінансування своєї довгострокової програми з переозброєння артилерійських підрозділів та взагалі розвитку артилерії. І вона має бути відображена вже у бюджеті на 2025 фінансовий рік, проект якого має бути готовий вже у наступному році.

Читайте також: Іран створив дрон-винищувач: до болі примітивний, але працюючий

І попри те, що M109A7 з новою гарматою довжиною у 58 калібрів дозволяє снарядами Excalibur знищувати цілі на дальності 70 км у Пентагоні невпевнені у тому, що це гарне рішення.

Як пише американське видання Breaking Defense, яке поспілкувалось з головою відділу закупівель армії США Дугом Бушем, остаточний результат випробувань M109A7 з новою гарматою, попри дійсно вражаючу дальність мав інший бік медалі - дуже високий знос ствола. І наразі лише очікується рішення, чи зможе з цим змиритися американська армія, розробник у вигляді BAE Systems розв'яже цю проблему, або від ідеї взагалі необхідно відмовитись.

M109A7 58 калібрів
M109A7 зі 155-мм гарматою довжиною 58 калібрів

Якщо ця програма буде скасована, то з метою збільшення дальності ураження ще залишається декілька варіантів. Перший з них - перехід на новий високоточний боєприпас XM1155, який хоча і створювався під 58-калібрену гармату та повинен був забезпечити дальність пострілу у понад 110 км, але все одно дасть приріст дальності й на 39-каліберних гарматах M109A6/7 та M777.

XM1155

Наскільки більше у конкретних значеннях не розголошується, але вогневі випробування XM1155 з M109A6 Paladin вже були проведені та продемонстрували результат, який перевершив показники "будь-яких інших снарядів, що колись випускались з цієї САУ".

Альтернативою XM1155 вважається Ramjet 155, який просувається Boeing та норвезькою Nammo, який оснащується прямоточним повітряно-реактивним двигуном. У випадку застосування 58-калібреної гармати планувалось досягти дальності у 150 км. При цьому розробники зазначаються, що такий снаряд менше впливає на ресурс ствола через меншу початкову швидкість.

Ramjet 155
Ramjet 155

Ще один варіант, який також пропонує BAE Systems - використати гармату Rheinmetall L52, яка встановлюється на PzH 2000. Компанія вже провела перші випробування цієї гармати встановленої у M109, а весь об'єм проєктних робіт тривав 18 місяців.

Таким чином існує варіант, коли американська артилерія не буде перестрибувати зі стволів довжиною 39 калібрів на 58 калібрів, а фактично лише наздожене сучасний "золотий стандарт". Роботи у цьому напрямі будуть продовжені у будь-якому випадку, а бажаний результат для армії США - досягти дальності знищення цілей у 60 км.

PzH 2000
PzH 2000

Також окрім артилерії у Пентагоні за оцінкою досвіду війни в Україні замислились над збільшенням ролі 120-мм мінометів у військах та їх передачу до "легких підрозділів", які зараз використовують 105-мм гармати. Ця ідея все ще знаходиться на стадії опрацювання та також вимагає "правильних боєприпасів", які за словами Дуга Буша дозволять "отримати можливості дуже близькі до 105-мм гармати".

Читайте також: Чи дійсно РФ збила HIMARS у Донецьку та як "спалились" на брехні про перехоплення сотень ракет