xcounter
#

Крім танків M-55S і БМП M-80A, Словенія також могла дати Україні аж 200 зеніток Zastava проти "Шахедів"

12452
Зенітна автоматична гармата М55 югославського виробництва у триствольній версії, ілюстративне фото з відкритих джерел
Зенітна автоматична гармата М55 югославського виробництва у триствольній версії, ілюстративне фото з відкритих джерел

Словенці можуть похвалитись доволі потужними поставками для ЗСУ, хоча варіант з передачею копій Т-72 так і не спрацював

Аналітики порталу Oryx на основі даних з відкритих джерел узагальнили відомий обсяг військової допомоги, який для України надала Словенія. Цю країну складно назвати потужною у військовому плані, її збройні сили налічують всього 6,4 тисячі "багнетів", до складу сухопутних військ входить лише дві механізовані та одна логістична бригади, і два гірсько-піхотних батальйони. Але на практиці виявилось, що Словенія має достатньо значний запас озброєння югославського та уже власного виробництва, і це знадобилось для посилення наших військових.

Для початку, тут варто згадати про 28 танків M-55S для ЗСУ. Ці машини відрізняються зокрема динамічним захистом від Elbit Sistem та 105-мм гарматою L7, модернізація танків відбулась в 1999 році.

Читайте також: Британці з ETPS орендують Gripen D, і це може знадобитись для тренувань пілотів ЗСУ
Словенський танк M-55S, архівне фото з відкритих джерел

Передача словенських M-55S відбувалась за "круговим обміном" від Німеччини, початкова мета якої була більш амбітною – "виміняти" для ЗСУ словенські M-84, югославську копію Т-72.

Окрім того, влітку 2022 року стало відомо, що Словенія передала Україні 35 відновлених зі зберігання БМП типу М-80А, які в чомусь можна назвати "югославською копією" БМП-2. Словенські М-80А відрізняються тим, що озброєні 20-мм автоматичною гарматою та оснащені двигуном типу HS-115-2, що виготовлявся у Франції за ліцензією іспанської HISPANO-SUIZA. І тут, що цікаво, передачу цих БМП для України прискорив окремий ваучер від США на купівлю нового озброєння.

БМП М-80А югославського виробництва, ілюстративне фото з відкритих джерел

У квітні 2023 року стало також відомо, що Словенія передала Україні 20 бронемашин Valuk, які виготовлялись за ліцензією на основі австрійської бронемашини Pandur. І тут ця ситуація цікава тим, що поставка могла відбутись лише за наявності дозволу на реекспорт від формально нейтральної Австрії.

Ну і мабуть найцікавіше – автори Oryx вважають, що саме Словенія була постачальником зенітних автоматів типу Zastava M55 і M75 восени 2022 року, і що при цьому мова начебто про поставку аж 200 "шахідобойок" цього типу, що необхідні зокрема для боротьби проти рашистських дронів-камікадзе Shahed-136/131.

БТРи Valuk (фото: Slovenska vojska)

Також аналітики Oryx вважають, що Словенія передала Україні також 16 гаубиць M101 американського виробництва, 8 тисяч протитанкових мін і деяку кількість автоматів Zastava M70 (локальна копія автомата Калашникова). Але підтвердити чи спростувати ці дані на основі відкритих джерел поки що можливості нема.

Читайте також: Що за португальський БПЛА AR3 отримає Україна і чи може він неочікувано бути аж з Нігерії