Після доволі цікавої промови вже призначеного на посаду нового міністра оборони РФ Андрія Бєлоусова щодо планів стосовно роботи російського військово-промислового комплексу, у заочні публічні дебати з ним вступив очільник "Ростеха" Сергій Чемезов.
Він дав розлоге інтерв'ю російському "РБК", яке містить цілий ряд ключових моментів щодо поточного виробництва озброєння у РФ. І слід зазначити, що "Ростех" - це найбільший конгломерат підприємств, що виробляє до 80% всього російського озброєння.
Читайте також: Новий "геймчейнджер" проти дронів, щоб знищувати їх буквально за копійки - британці про свою нову систему
І озвучене у ньому прямо говорить про те, що у цій сфері далеко не все так безхмарно та добре, як намагаються видати у Кремлі. Більше того, керівнику "Ростеху" поставили питання - а чи схожа зараз поточна економічна ситуація у РФ із 1986 роком. Та навели ряд цитат Горбачова: "особливість плану в тому, що треба поєднати масло та гармати" та "ситуація взяла нас за горло".
І Чемезов прямо відповідає - "близько". Нагадаємо, що у 1986 році радянська економіка перебувала у глибокому піке, вийти з якого намагались "рішучими" реформами.
Але однією з ключових тем інтерв'ю стала боротьба за гроші. Бо головною позицією Бєлоусова є перегляд цін на озброєння. Водночас Чемезов просто "вивалив" цифри: рентабельність виробництва продукції у "Ростеху" складає 2,28%. А також зазначає, що проблем у підприємств "накопичилась величезна кількість".
Щодо рентабельності, то за його словами, це має бути 5-10%. Також він вже анонсував, що керівники оборонних підприємств не зацікавлені знижувати витрати на виробництво продукції, бо якщо піти на зниження, то у наступному році міноборони поставить саме цю нижню ціну, а зекономлені гроші з підприємства заберуть.
З боку Defense Express зазначимо, що він має рацію, бо оборонні підприємства так саме підкоряються правилам економіки, як і будь-які інші. І прибуток - це умова для розвитку підприємств, а його відсутність призводить лише до деструктивних процесів.
Чи розуміють це у Кремлі - так. І завжди вирішували аналогічні проблеми доволі простим та ефективним шляхом - закидували грошима, завдяки надприбуткам. Але в умовах скорочення російської економіки на фоні хоч і не таких дієвих, але санкцій, а також значно ефективніших ударів по російській нафто-промисловій галузі, разом із вимиванням працівників під час мобілізацій, у Москві таких можливостей стало значно менше.
І саме тому у Кремлі вочевидь вирішили згадати свій величезний, а головне лише на їх думку успішний досвід державного управління економікою на плановій основі. Тим паче, що для цього все готово, включно із можливістю запустити карний режим "воєнного комунізму" в військовій промисловості. Бо ще у 2022 році у РФ прийняті закони, які закріпили за замовником, тобто міноборони, диктат ціни та інших умов, а головне - обов'язок виконання контракту без можливості відмовитись без нього, а за порушення - 10 років "таборів".
Читайте також: Наймасштабніша атака дронами, але тепер по РФ і там де взагалі немає ППО: удари по Новоросійську, Туапсе