У червні 2025 року виникла історія про те, що якщо британці мають "надлишкові" БМП Warrior для ЗСУ, то чому б ці машини просто не віддати Україні. Британська громадськість почала просувати таку ініціативу, натомість представники уряду заявили позицію проти передачі.
Ситуація на перший погляд виглядає неоднозначно. Однак тут варто спробувати оцінити раціональність аргументів "проти" від британського уряду та заодно виділити альтернативний варіант, який би міг привести до посилення ЗСУ бронетехнікою.
Читайте також: Що впливає на вибір сучасної БМП та чому локалізація стає критичним питанням в Європі на прикладі Румунії

Приводом згадувати цю історію стала нова публікація від британського профільного порталу UK Defense Journal, в якій йдеться про наступне. Депутат від Лейбористської партії Девід Лемб надіслав письмовий запит на адресу міністра оборони Люка Поларда по темі, чи можливо передати Україні надлишкові БМП Warrior, по яким вже в 2027 році стартує процес зняття з озброєння.
На цей запит очільник британського Міноборони дав по суті наступну відповідь - "це старі машини, на ремонт яких недоцільно витрачатись". Заодно він при цьому підкреслив, що відмова давати Warrior вцілому не суперечить курсу Великої Британії по довготривалій оборонній підтримці України.
Також там прозвучали аргументи по тому, що британська сторона передала для ЗСУ й так доволі широкий перелік різних типів бронехніки, тому особливо актуальним стало тримати баланс в плані обслуговування наявних машин та можливостей навчати екіпажі на нові.
Далі варто коротко нагадати, що з 2027 і до початку 2030-хх років британська армія планує списати загалом 359 бойових машин піхоти Warrior, із яких 80 одразу підуть на утилізацію по причині рівня зносу. Тим більш, що тут мова про БМП, які активно використовувались в строю сухопутних військ Великої Британії ще з 1980-хх років.
Якщо пригадувати контекст ще 2023 року, то тоді в ЗМІ доволі часто звучали повідомлення про те, що ЗСУ в рамках допомоги від країн Заходу доволі часто отримували небоєготову техніку, що відповідно впливало на реальні можливості протидії рашистам.
На цьому тлі більш доцільним виглядає питання про передачу для ЗСУ в рамках прямої допомоги саме нових зразків бронетехніки. І тут варто звернути увагу на те, що сама британська армія сама переходить на два типи нових ББМ – колісні Boxer (виробництва Rheinmetall) та гусеничні Ajax.
Відтак, в поточній ситуації німецькі ББМ Boxer для ЗСУ виглядають якраз актуальнішими, чим старі британські БМП Warrior. Тим більш, що Україна в рамках прямої допомоги від Німеччини отримає навіть два типи озброєння на шасі Boxer – колісні САУ RCH 155 та RCT30 для особливої ролі.

Читайте також: Британці розробили дешевий ракето-дрон SkyShark на 250 км під масове ліцензійне виробництво