У міністерстві оборони Чехії повідомили про свої наміри продовжити лізинг шведських винищувачів JAS-39 Gripen до 2035 року. Поточна угода, за якою 14 літаків JAS-39 Gripen C/D зараз перебувають у розпорядженні ВПС Чехії, діє з 2015 року по 2027 рік.
Нова угода буде коштувати Чехії 16,65 млрд шведських крон (близько 716 млн доларів). У цю вартість, крім оренди самих літаків входить і їх обслуговування в період з 2027 по 2035 рік.
Читайте також: Індія погодила ціну на 26 палубних Rafale - 6,6 млрд євро, але не зможе відправити російські МиГ-29К на звалище

За новою угодою у розпорядженні чеських ВПС перебуватиме 12 літаків, 10 з яких будуть одномісними та 2 двомісними. Тобто парк скоротиться на два одномісних Gripen C. Але планується провести модернізацію винищувачів.
"Чеська армія мала б сплатити 3,9 мільярда крон включно з ПДВ (173 млн доларів) за модернізацію згідно з шведською пропозицією. Модернізацію літаків уже було або ще буде необхідно здійснити в нинішній період оренди (в 2015–2027 роках) - майже на 2 мільярди крон, включно з ПДВ (88,7 млн доларів)", - зазначають у міністерстві оборони Чехії.

Рішення продовжити лізинг пов'язано з очікуванням на замовлені у 2024 році F-35A, які почнуть надходити з 2031 року, а останні літаки мають бути поставлені до завершення другого періоду лізингу у 2035 році. Загалом Чехія очікує на дві ескадрильї F-35A, тобто на 24 літаки, витрати на які в Чехії нечувано детально розписали.

Нещодавно у міністерстві оборони Чехії на тлі ажіотажу навколо подальших закупівель американських винищувачів F-35, розповіли про усі ризики, пов'язані із їх замовленням. Зокрема Португалія більше не розглядає можливість придбання F-35, а в Канаді вирішили обмежитись першою партією у 16 машин.
Проте в Чехії не збираються скасовувати замовлення, адже вважають, що США не можуть відключити програмне забезпечення літаків. Хоча й доступ Чехії до криптографічних ключів, США можуть обмежити, що значно ускладнить роботу, але в Чехії вважають, що вони не кинуть своїх союзників по альянсу й не будуть займатися шантажем.
Читайте також: RAND порахував чотири варіанти розвитку по армії РФ, але на жоден із них Захід поки що не реагує