xcounter
#

Азербайджан в 2024 році вже замовив майже 120 САУ 155-мм, але ж він не воює з Вірменією

20796
Сербські САУ Nora B52, фото - Yugoimport
Сербські САУ Nora B52, фото - Yugoimport

Чому ця країна так активно замовляє новітню артилерію, та до чого готується

На цьому тижні стало відомо про історію, що Словаччина начебто віддала стволи від Zuzana 2 для України до Азербайджану для DITA, і тут мова про справді крупне замовлення аж на 70 артустановок для азербайджанської армії. Наше видання уже розбирало цю історію з точки зору, як це може вплинути на виробництво САУ безпосередньо для ЗСУ, тому що крім 18 одиниць Zuzana 2 для нашого війська є також замовлення і на 9 самохідних артустановок DITA, які в лютому 2024 року дали Нідерланди.

А тепер давайте спробуємо розібрати цю історію і з іншого ракурсу також, а саме – чому Азербайджан взагалі почав давати настільки крупні замовлення на самохідну артилерію 155-мм калібру.

Читайте також: ПС ЗСУ показали перший повноцінний тренажер для F-16 в Україні (відео)

Крім згаданих вище 70 колісних САУ DITA, у поточному році офіційний Баку також замовив у Сербії аж 48 самохідних артустановок Nora B52 калібру 155-мм, котрі цінуються навіть дорожче, чим французькі САУ CAESAR. І так виходить, що за неповний 2024-ий рік Азербайджан уже замовив майже 120 новітніх самохідних артсистем "натівського" калібру.

Можливо, загальний обсяг замовлення на новітні САУ виявиться ще більшим, бо тут привертає увагу та деталь, що азербайджанці замовили максимальну кількість озброєння у виробників з тих країн, які до цього не були в "топі" за обсягом наявного портфелю замовлень.

Якби це справа була в 2023 році, то все можна було би пояснити лінійно – мовляв, за рахунок замовлень на новітню артилерію в європейських виробників Азербайджан "нарощує м’язи" для можливого нового витка воєнно-політичного протистояння з Вірменією. Але ж поточні реалії показують, що Баку та Єреван якраз перейшли до "мирного процесу", і на цьому одночасні замовлення на майже 120 колісних САУ виглядають вже не настільки актуальними.

На цьому тлі однаково ймовірним можуть виглядати два варіанти. Перший – Азербайджан за неповний 2024 рік уже замовив майже 120 новітніх колісних САУ для того, щоб провести певну уніфікацію свого парку артилерії, котрий зараз нагадує "зоопарк".

Як вказує The Military Balance 2023, на початок минулого року азербайджанська армія мала 153 самохідні артустановки, із яких 68 2С1 "Гвоздика" калібру 122-мм, 14 2С3 "Акація" та 18 2С19 "Мста-С" калібру 152-мм, 36 Dana-M1M того ж калібру 152-мм, п’ять ATMOS 2000 калібру 155-мм та 12 САУ 2С7 "Пион" калібру 203-мм.

САУ "Пион" азербайджанської армії, ілюстративне фото з відкритих джерел

Буксирувана артилерія – загалом 551 одиниця, із яких 423 гаубиці Д-30 калібру 122-мм, 36 гармат М-46 калібру 130-мм та 92 гаубиці калібру 152-мм типів Д-20 та "Гиацинт-Б". Тобто у випадку із Азербайджаном проблема "артилерійського зоопарку" більш ніж очевидна, і тут логічним виглядає намір уніфікувати свою артилерію, користуючись можливостями умовного мирного періоду.

Але з іншої сторони, не варто виключати і той варіант, що в Азербайджані вважають також гіпотетично можливою і "велику війну" на Кавказі за участі великих країн, як наприклад Туреччина чи Іран, і тому на цей випадок потрібно також "нарощувати м’язи". Наскільки ймовірним є той чи інший варіант, зможуть показати зокрема наступні кроки Азербайджану по купівлі нового озброєння.

Тим більш, як раніше розповідав Defense Express, в лютому 2024 року в пресі з’явились повідомлення про намір офіційного Баку купити в Пакистану літаки JF-17 на заміну МіГ-29.

Читайте також: РФ показала виробництво Су-35С та Су-57, на "рейки воєнного часу" не дуже схоже