xcounter
#

Вживані F-16 для Румунії, як приклад неквапливості: скільки років Бухарест чекатиме на винищувачі з Норвегії

F-16 (всі фото: Forțele Aeriene Române)
F-16 (всі фото: Forțele Aeriene Române)
3421

Перемовини Румунії з Норвегією щодо вживаних F-16 розпочались ще у 2021 році, угоду підписали у восени 2022 року, але всі 32 виведених з експлуатації винищувача будуть передані не скоро

У міноборони Румунії оголосили строки отримання вживаних винищувачів F-16, які Бухарест зміг викупити по вкрай привабливій ціні у листопаді 2022 року у Норвегії.

Загалом тоді 32 вживаних винищувачі обійшлись Румунії лише у 388 млн євро, а контракт включав постачання запасних частин, комплектуючих та послуги з обслуговування. Тобто за один літак Бухарест заплатив лише по 12 млн євро. Тобто, враховуючи сучасні ціни на озброєння - винищувач за ціною БМП.

Читайте також: Знищено позицію армії РФ з цінними для ворога артилерійськими боєприпасами (відео)
F-16

Як повідомляє видання Defense Romania, якому вдалось поспілкуватися з міністром оборони країни Анджелом Тилваром, перша літаки з першої партії прибудуть до країни лише наприкінці цього року. Тобто мова йде не про отримання всіх 32 машин, й навіть не всіх F-16 з першої партії загальної кількості у 8 винищувачів. Також було оголошено, що більша частина машин у перших постачаннях буде у двомісній версії для того, щоб забезпечити підготовку пілотів.

Тобто від моменту укладення контракту до початку передачі F-16 пройде понад рік. І це за умови, коли норвезькі повітряні сили вже їх списали та замінили на винищувачі п'ятого покоління F-35. Більше того, перемовини щодо вживаних F-16 тривали з жовтня 2021 року. Тобто загальний строк від моменту початку переговорів - понад два роки.

Водночас коли саме завершаться постачання всіх 32 винищувачів поки залишається відкритим. Вочевидь мова вже йде про період протягом 2024 року, можливо навіть з переходом на 2025 рік.

F-16

Й навіть попри це, отримання вживаних F-16 залишається у рази швидшим процесом ніж замовлення нових. І якби Бухарест замовив у 2021 році нові машини, строк очікування першого борту губився б десь на рівні 2027-2028 років.

Тим паче, що Бухарест обрав зовсім іншу стратегію оновлення власних повітряних сил, вже маючи досвід експлуатації вживаних F-16, він на основі цих машин буде тримати боєздатність до середини 2030-х років, коли на їх заміну вже має встати у стрій F-35.

Звісно за умови, якщо Румунія погодиться викласти за один винищувач п'ятого покоління близько 200 млн доларів за борт. Тим більше, що окрім самих машин значну частину ресурсу необхідно буде направити на створення наземної інфраструктури під новий тип машини.

Читайте також: Storm Shadow уразив ціль під яку створювався: резервний командний пункт ЧФ РФ у Верхньосадовому