xcounter
#

Оголошено темпи постачання F-16 та дана відповідь на питання щодо появи у ЗСУ шведських Gripen

F-16 повітряних сил Данії (фото: Flyvevåbnet)
F-16 повітряних сил Данії (фото: Flyvevåbnet)
11251

Володимир Зеленський деталізував постачання до України F-16 від Данії та Нідерландів, зазначивши, що кількість машин перевищила у рази перші сподівання

Президент України Володимир Зеленський під час брифінгу за результатами саміту Кримської платформи дав вичерпні відповіді на питання стосовно посилення Повітряних сил новини багатофункціональними винищувачами - F-16 та Gripen.

Відносно американської машини, то F-16 було названо новим основним літаком української винищувальної авіації. І це вкрай важливо для розуміння можливої кількості всіх інших альтернатив.

Читайте також: Литва поставить Україні кілька пускових до ЗРК NASAMS, хоча сама може мати лише 12 одиниць

На відео з 22:06:

Як нагадав Володимир Зеленський, вже є чітка домовленість із Данією з темпами постачання 19 таких літаків з темпом 6 машин до кінця 2023 року, 6 - у 2024, 7 - у 2025 році. Відносно Нідерландів, то є домовленість, що Україна може розраховувати на 42 літаки - це взагалі 100% машин, які є у цій країні. Але передача також буде розділена на етапи.

"З них на 18 ми будемо проходити навчання. І коли ми навчимось ці 18 машин будуть передані до України. Решту ми можемо отримати одразу, як наші пілоти будуть готові", - повідомив Президент України.

F-16 повітряних сил Нідерландів
F-16 повітряних сил Нідерландів (фото: Koninklijke Luchtmacht)

Він також зазначив, що багато чого залежить від самої України, яка має виділити пілотів та фахівців наземного технічного персоналу і мова йде про десятки бійців. Також Володимир Зеленський додав, що пріоритетом є розширення кількості місць підготовки, наприклад, під час візиту до Греції отримано згоду, що Афіни також приєднаються до цього процесу.

Також він нагадав, що Україна зараз фізично не може відправити всіх пілотів та техніків, бо тоді нікому буде воювати у повітрі. Й саме тому необхідно дотримуватись балансу.

Але окрім підготовки фахівців існує ще одна задача, яку необхідно вирішити якомога швидше. Це створення сучасної наземної інфраструктури, бо "та яка є - не сучасна і не для F-16".

F-16 повітряних сил Данії
Україна має підготувати авіабази для F-16 (фото: Flyvevåbnet)

Відносно шведських Gripen, то група українська фахівців вже знаходиться у Швеції, які п'ять тижнів будуть перевіряти ці машини на предмет реальної бойової ефективності. І якщо оцінка буде позитивна лише після цього буде йти мова про подальші кроки на державному рівні.

"Якщо уряд Швеції буде готовий це обговорювати, ми домовимось про тренувальну місію", - повідомив Володимир Зеленський, зазначивши, що такий самий шлях був пройдений й відносно F-16.

Saab JAS 39 Gripen
Saab JAS 39 Gripen (фото: Försvarsmakten)

При цьому в Україні перед тим, як ініціювати перемовини щодо F-16, то взагалі розраховували лише на 12 бортів. Але результат виявився значно позитивнішим.

Водночас наразі уряд Швеції не готовий сказати "так" передачі Gripen до Повітряних сил України. Але насправді може бути у цьому максимально зацікавлений, бо вже цілих дев'ять років Saab не має замовлень на цю машину. Водночас у світі є певні країни, які цілком можуть бути готові на "кругові постачання", бо не мають коштів, щоб тримати у льотній готовності всі шведські винищувачі.

Читайте також: У ГУР показали епізод з відбиттям атаки Су-30 у районі "Вишок Бойка" і знову засвітили невідомий "стелс-дрон" (відео)