xcounter
#

Україна домовляється про поставку САУ Dita з "безпілотною" баштою, що може нон-стоп бити рашистів

94030
Самохідна артустановка DITA, зображення ілюстративне, джерело – сайт Militaryimages.Net
Самохідна артустановка DITA, зображення ілюстративне, джерело – сайт Militaryimages.Net

За деякими характеристиками ця самохідна артустановка перевершує навіть існуючі зразки, що мають славу "артилерійських бестселерів"

Поставки зброї для ЗСУ від союзників нашої країни набирають оберти, наприклад – наше військо скоро матиме буквально усі типи найкращих самохідних артустановок у світі.

Наприклад, Німеччина та Голландія прийняли рішення Україні САУ PzH 2000, Франція - САУ Caesear; США готують масовану передачу САУ М109, завдяки чому Збройні Сили України зможуть масовано перейти на "натівський" калібр 155 мм в артилерії. Але тут саме той випадок, коли "досконалості нема межі", і чим більше зразків та одиниць сучасних САУ матиме наша армія, тим ближчою буде наша Перемога над рашистами.

Читайте також: Скільки гармат уже втратили рашисти, і як трофеї посилили артилерію ЗСУ

Із власних джерел Defense Express стало відомо, що Міноборони України веде перемовини із приватною компанією Excalibur Army про поставку для наших Збройних Сил новітньої самохідної артилерійської установки типу DITA "натівського" калібру 155 мм. Із зрозумілих причин деталі таких перемовин та намірів воєнно-політичного керівництва про закупівлю САУ DITA не розкриваються.

Але з відкритих джерел ми можемо знайти тактико-технічні характеристики DITA, які прямо вказують, чому така самохідна артустановка заслуговує, щоб якнайшвидше опинитись в бойових порядках Збройних Сил України. Тим більш, що перша публічна презентація САУ DITA відбулась ще в лютому 2021 року в рамках виставки IDEX-2021.

ленд-ліз для України
Випробування САУ DITA в польових умовах, фото - прес-служба Excalibur Army

Якщо коротко – завдяки високій дальності стрільби та автоматизації DITA може послужити як ефективний засіб контрбатарейної боротьби проти рашистів, та виступити таким собі "артилерійським спецназом" разом із САУ PzH 2000 та Caesear по знищенню артилерії орків.

Якщо говорити про характеристики САУ DITA розгорнутіше, то побачимо таку картину. Наприклад, ця самохідна артустановка має ствол довжиною в 47 калібрів з кутом підйому до 70 градусів, що забезпечує дальність стрільби до 39 кілометрів (за умови застосування звичайних снарядів).

ленд-ліз для України
Самохідна артустановка DITA, ілюстративний рендер від Excalibur Army

Для порівняння – новітня рашистська САУ 2С19М2 "Мста-С" має дальність стрільби лише до 25 кілометрів, буксирована "Мста-Б" - до 28 кілометрів.

Відповідно, DITA зможе знищувати ворожу артилерію, знаходячись поза межами дальності ураження абсолютної більшості гармат орків. (Співставну дальність стрільби має хіба що 2С7М "Малка" - до 47 км за умови застосування активно-реактивного снаряду, але артустановки цього типу не призначені для контрбатарейної стрільби).Для знищення ворога САУ DITA може використовувати таку номенклатуру снарядів калібру 155 мм: осколково-фугасний снаряд HE M107 з дальністю стрільби до 18,1 км, далекобійний уламково-фугасний снаряд HE ERFB-BB з дальністю стрільби до 40 км (за умови, що довжина ствола - 45 та більше калібрів), далекобійний HE ER BT з дальністю стрільби до 31 км. Всі ці типи снарядів можна використовувати для стрільби з САУ інших типів. Так DITA буде уніфікована за логістикою з іншими артсистемами калібру 155 мм, які стають на озброєння ЗСУ.

ленд-ліз для України
Самохідна артустановка DITA, ілюстративний рендер від Excalibur Army

Окрема важлива особливість САУ DITA – автоматизація усіх процесів, завдяки чому цією артустановкою може управляти обслуга лише з двох осіб. Башта цієї САУ – "безпілотна", з автоматичною подачею снарядів (на відміну, скажімо, від тієї ж Caesear, що має напівавтоматичну подачу снарядів).Важливо, що кабіна екіпажу - броньована, забезпечує захист особового складу від усіх можливих загроз на полі бою, що також виступає додатковим фактором забезпечення живучості САУ DITA.

DITA оснащена системою управління боєм та цифровою системою управління вогнем з автоматизованою системою, котра зокрема передбачає опцію вибору боєприпасів та контролю їх подачі в казенну частину ствола. Крім того, ця система управління вогнем має можливість отримувати цілеуказання від розвідувальних безпілотників, що дозволяє втілити симбіоз "САУ+БПЛА". Завдяки цьому артустановка має покращені характеристики по скорострільності: початковий темп стрільби – 6 пострілів/хвилина, постійний темп стрільби – 5 пострілів/хвилина. Щоб покинути позицію після виконання вогневої задачі, САУ DITA потрібні лише 45 секунд, що підвищує живучість цієї артустановки на полі бою.

ленд-ліз для України
Самохідна артилерійська установка DITA на експозиції виставки MSPO-2021, вересень 2021 року, фото кореспондента Defense Express

Щоб була можливість вести стрільбу безперебійно, є допоміжний бортовий генератор електроенергії, який окрім всього іншого дозволяє вести вогонь, навіть якщо не працює основний двигун.

Саме за показником рівня автоматизації можемо стверджувати, що САУ DITA в чомусь навіть краща, аніж існуючі "артилерійські бестселери" на світовому ринку озброєнь.

ленд-ліз для України
Самохідна артилерійська установка DITA на виставочній експозиції, ілюстративне фото з відкритих джерел

Є свої цікаві особливості і в плані експлуатації САУ DITA. Наприклад, ця артустановка отримала систему самодіагностики, систему кондиціонування повітря із встроєним захистом від наслідків застосування зброї масового ураження. Важливо, що DITA базується на тому ж шасі Tatra T815 VP31M 8×8, яке використовується й для САУ Dana-M2, що уже є в бойових порядках ЗСУ та громить рашистів.

САУ DITA має бойову масу 29 тонн, може пересуватись із швидкістю до 25 км/год у польових умовах, та на швидкості до 90 км/год по шосе, запас ходу – від 300 до 600 кілометрів, залежно від умов пересування.

САУ Dana (зліва) та САУ DITA (зправа), фото ілюстративне, джерело – сайт Militaryimages.Net
Читайте також: Скільки ракет до "Іскандерів" та крилатих "Калібрів" ще залишилося у Росії (кількісні оцінки)