На своїй сторінці у Facebook військовослужбовець 3-го армійського корпусу (раніше - 3-тя окрема штурмова бригада), опублікував фотографії на фоні ЗРК. На фоні однієї з фотографій можна побачити цікавий комплекс, фото якого з’являються вперше.
Фото зроблено у літній період, що прямо говорить про те, що цей ЗРК з'явився вже доволі давно, але жодного разу не потрапляв у об'єктиви камер. Його головна особливість - використання ракет "повітря-повітря" ближнього радіуса дії Р-73, пускова з якими розміщена у кузові. У ролі шасі для цього ЗРК можливо використовується HMMWV у броньованій версії. На це натякає розміщення металевих дуг для дзеркал та двірників. Для захисту від FPV-дронів використовується комплекс РЕБ.
Читайте також: Франція вперше з Tiger відстріляла Akeron LP, який за останні тижні став значно актуальнішим
Новий ЗРК дещо схожий на американський M1097 Avenger, який зараз застосовують у ЗСУ. У якості головного озброєння Avenger використовує FIM-92 Stinger, також у деяких версіях він має 12,7 мм кулемет Browning. Ймовірно новий ЗРК будуть застосовувати за схожою тактикою, а саме для збиття БПЛА, ракет та засідок на низьколітаючу авіацію.

Але якщо шукати повний відповідник, то безумовно мова йде про американський MIM-72 Chaparral. Цей ЗРК, що озброєння армії США потрапив у 1969 році використовував лише трохи змінену ракету "повітря-повітря" ближнього бою AIM-9D, яка як і Р-73 має інфрачервоне наведення.

Варто зазначити, що для пуску таких ракет необхідно дочекатися поки головка самонаведення захопить ціль, що вимагає доволі чіткого позиціювання ракети у напрямі цілі та її супровід до моменту пуску. Як саме керується пускова нового українського ЗРК наразі невідомо, це може бути як безпосереднє управління оператором, як у MIM-72 Chaparral, так й більш просунутий варіант з дистанційним керуванням та оптико-локаційною станцією.
Важливо те, що останнім часом можна простежити цікаву тенденцію створення або адаптації ЗРК до ракет "повітря-повітря" Р-73. Так, наприклад вже адаптували ЗРК "Оса", британці створили спеціально для ЗСУ ЗРК Gravehawk, встановили їх на українські безпілотні катери Magura V5, а тепер до цього списку приєднався й новий ЗРК який знаходиться на озброєнні 3-го АК ЗСУ.

Окрім того, норвезький Kongsberg планує інтегрувати до ЗРК NASAMS українські ракети. І попри те, що їх назва не оголошена, все вказує на те, що мова йде про Р-73. Все це прямо говорить, що, по-перше, ця ракета дійсно показала себе ефективною, по-друге, її дефіцит не проглядається.
Наразі інформації про характеристики всіх ЗРК, що використовують Р-73 немає. Але можливо нагадати відомі характеристики ракет Р-73: їх максимальна дальність пуску з літака залежно від модифікації - 20-40 км. Але у випадку пуску з землі вона буде кратно меншою. Але тут можна згадати як у Сербії у 1990-х роках створили "кустарний ЗРК" під "апгрейднуті" Р-60 та Р-73.

Тоді до Р-73 кріпили стартові прискорювачі, і задекларована дальність була до 12 км. Враховуючи те, що на новому ЗРК використовуються ракети Р-73 без стартового прискорювача, то дальність буде меншою. Водночас не виключено, що ця ракета була оновлена та модернізована, якраз з метою збільшення дальності польоту. Зрештою у схожій американській AIM-9 дальність пуску поступово зросла з 5 км у перших версіях 50-х років, до 20 км у 30 км AIM-9M у 80-х роках та до 30 км у сучасній AIM-9X.

Читайте також: У Данії вже змоделювали ситуацію, коли Трамп заради захоплення Гренландії блокує Данії F-35 та підіграє РФ