xcounter
#

Саудівська Аравія має лазер, що збив 100% Shahed-136, а от чи нам таке реально

11977
Бойовий лазер Silent Hunter виробництва Китаю, ілюстративне зображення з відкритих джерел
Бойовий лазер Silent Hunter виробництва Китаю, ілюстративне зображення з відкритих джерел

Як зараз у світі йдуть розробки по лазерній зброї, і який ми при цьому маємо потенціал

Говорити про лазер як новий вид зброї маємо одразу два "довготривалі" приводи, суттєві для нашої країни. Перший – Головнокомандувач ЗСУ Залужний поставив питання про необхідність пошуку нових технологій по зброї, необхідних для досягнення перелому на фронті.

Другий – для протиповітряної оборони нам теж треба "нетрадиційні" інструменти, і тут можемо пригадати один цікавий приклад, про який стало відомо на початку листопада 2022 року. Тоді Саудівська Аравія змогла похвалитись, що лазерною системою Silent Hunter виробництва Китаю за 100 мільйонів доларів змогла збити всі 100% "Шахедів" під час одного нальоту.

Читайте також: У РФ заявили, що нові дрони-камікадзе "Скальпель" на фронті й розкрили теми виробництва та вартість

На цьому тлі стан справ із розробкою лазерної зброї в світі та Україні є цікавим в прикладному плані. І про це в рамках спільного проекту з телеканалом "Еспресо» директор Defense Express Сергій Згурець говорив із Сергієм Левицьким, науковцем Інститут фізики напівпровідників НАНУ. І ця розмова відкриває наступну картину.

Зараз над власними системами по лазерній зброї працюють одразу декілька потужних у воєнному плані держав. Зокрема, США працюють над Laser Weapon System або ж LaWS, потужністю до 100 кВт, Велика Британія веде програму під назвою Laser Directed Energy Programабо ж LDEW.

Лазерна система Iron Beam, березень 2022 року, фото - Rafael

В свою чергу, німецький оборонний концерн Rheinmetall веде роботи по мобільним та стаціонарним версіям системи HEL або High Energy Laser потужністю від 5 до 100 кВт), турецька програма в такій же царині має позначення ALKA Directed Energy Weapon System (або ж DEWS).

Щодо ізраїльської лазерної системи Iron Beam, котру ймовірно ЦАХАЛ міг недавно використати в боях проти ХАМАС, то тут варто наголосити на двох моментах – 1) роботи по ній та виробництво ізраїльська Rafael веде спільно з американською Lockheed Martin, і 2) ця система привертає такий інтерес, бо призначена для перехоплення реактивних снарядів, артилерійських мін та дронів на дистанції в кілька кілометрів.

Радянський комплекс лазерної зброї "Сжатие", виробництво якого РФ налагодити не змогла, ілюстративне фото з відкритих джерел

Що стосується потенціалу РФ по лазерним системам, то тут маємо таку картину. Рашистські пропагандисти стверджували про начето використання в боях проти ЗСУ лазерної системи "Задира-16", але фактично підтвердження цьому не було.

Але натомість реальна загроза може лежати зовсім в іншій площині: ще в 2017-2019 року було зафіксовано використання російськими окупантами в боях проти ЗСУ лазерного приладу ПАПВ радянського виробництва, що в першу чергу створювався для протидії снайперам.

Рашистський комплекс лазерної зброї "Пересвет" в розгорнутому положенні, ілюстративне зображення з відкритих джерел

Якщо говорити про потенціал України в сегменті створення лазерної зброї, то науковий потенціал для цього у нас є, але є проблеми із елементною базою. Усі необхідні елементи доводиться купувати виключно закордоном.

В рамках програми оборонних досліджень НАН України (2021-2022 рр) був досвід проведення проекту, спрямованого на створення лазерного модуля, як складового елементу демонстратора високоточної зброї направленої дії. Щоб у нас з’явились потужні лазерні системи, необхідне фінансування в рамках державної програми, та об’єднання наукових груп, які уже раніше працювали по темі лазерної зброї.

Радянський лазерний прилад ПАПВ, зображення з відкритих джерел
Читайте також: Скільки часу необхідно на повноцінну модернізацію Leopard 2A4 навіть якщо робити це самостійно