xcounter
#

Підбитий "Самум" ЧФ РФ завели на буксирах до Севастополя: але як його ремонтувати - величезне питання

Малий ракетний корабль проєкта 1239​ "Самум" після ураження
Малий ракетний корабль проєкта 1239​ "Самум" після ураження
13945

"Самум" є одним з двох унікальних кораблів у РФ проєкту 1239 й те, що він лише втратив хід може мати вкрай довготривалі наслідки

У мережі з'явилось фото малого ракетного корабля проєкту 1239 "Самум", який 14 вересня був успішно атакований надводним дроном-камікадзе Sea Baby.

За неофіційною інформацією, атака відбулась поряд зі Севастопольською бухтою, а удар був завданий у корму з правого боку, що призвело до втрати ходу і його буксирування до бази. І оприлюднене фото підтверджує цю інформацію.

Читайте також: США випереджають власні плани пришвидшення виробництва 155-мм снарядів

На ньому корабель заводять у бухту два буксири, що може говорити не лише про втрату ходу, а й керованості. Водночас сам корабель знаходиться на плаву з невеликим диферентом на корму. Водночас для проєкту 1239 це не є ознакою ушкоджень, хоча на свіжому фото крен виглядає дещо більшим.

Малий ракетний корабль проєкта 1239 Самум
Малий ракетний корабль проєкта 1239 "Самум" до та після атаки

Якщо взяти за те, що корабель втратив хід, тобто було пошкоджено силову установку, то навіть попри те, що корабель знаходиться на плаву, це може означати величезні проблеми з поверненням його у боєздатний стан.

Справа в тому, що на цьому кораблі використовується специфічна газотурбінна установка М-10, яка була розроблена у 1969-1971 роках в тодішньому СПБ "Машпроект", зараз - "Зоря-Машпроєкт", Миколаїв. Вона була створена спеціально для дослідного малого протичовновою корабля на підводних крилах проєкту 1141, одна одиниця побудована та виведена зі складу флоту.

На основі його був створений вже малосерійний проєкт 11451 з двох коралів, які мали цю установку у версії М10Д. Але у 2013 вони були направлені на злам.

Малий протичовновий корабель на підводних крилах проєкту 11451
Малий протичовновий корабель на підводних крилах проєкту 11451

А на "Самум" та "Бора", двох корблях проєкта 1239, встановлювальна окрема версія М10-1, у кількості двох одиниць, й силова установка розвиває потужність до 36 000 к. с. Тобто як у РФ реалізують ремонт силової установки корабля залишається під питанням, бо можливо для цього знадобляться спеціальні деталі, або взагалі повна її заміна.

Малий ракетний корабль проєкта 1239 Бора
Малий ракетний корабль проєкта 1239 "Бора"

Також залишається питання, чи зможуть цей корабель відремонтувати в окупованому Севастополі, враховуючи те, що по судоремонтному підприємству у головній базі ЧФ РФ був завданий результативний удар зі знищенням великого десантного корабля "Минск" та підводного човна "Ростов-на-Дону".

Водночас відремонтувати корабель можуть спробувати у Керчі на потужностях заводу "Залив", або взагалі на підприємстві, де ці кораблі збирались за часи СРСР - на Зеленодольському заводі, що на березі Волги у Татарстані. Але це означає вивести "Самум" із захищеної бухти на буксирі, що означає перетворення його на доволі зручну ціль для повторної атаки.

Читайте також: Ракети на кораблі ЧФ РФ у Севастополі наводили з землі спецпризначенці: у ССО розкрили деталі операції