xcounter
#

Секретний Phoenix Ghost від США для ЗСУ: що відомо і чому це більше ніж просто дрон-камікадзе

Як виглядає Phoenix Ghost поки широкому загалу не відомо
Як виглядає Phoenix Ghost поки широкому загалу не відомо
76902

Зібрали все що відомо про Phoenix Ghost, який має вкрай цікаві характеристики

Бійці Збройних Сил України вже активно вчаться використовувати новітній дрон-камікадзе Phoenix Ghost, який США передає у межах військової допомоги.

Сам Phoenix Ghost залишається вкрай втаємниченим, навіть жодної згадки про нього на сайті компанії-розробника, Aevex Aerospace, немає. Тому все уявлення про можливості Phoenix Ghost формуються з вкрай обмеженої та відірваної інформації, яку оголосили у різний час. Зокрема деякі дані відомі зі спічу прес-секретаря Пентагона Джона Кірбі, а також інтерв'ю члена правління Aevex генерал-лейтенанта у відставці Девіда Дептула.

Читайте також: Залужний "вибиває" у США РСЗВ M142 HIMARS та М270 MLRS

Але якщо її зібрати до купи, то Phoenix Ghost це:

  • дрон призначений для знищення цілей
  • схожий зі Switchblade
  • може злітати вертикально
  • розроблявся на замовлення повітряних сил США
  • час польоту - близько 6 годин
  • оснащений інфрачервоною камерою
  • бойова частина дозволяє знищувати середньоброньовані цілі
  • він розроблявся з урахуванням того, що Пентагон побачив на Донбасі ще до 24.02.2022 року

Через пряме порівняння з дроном-камікадзе Switchblade можливо одразу прийняти, що Phoenix Ghost - це саме баражуючий боєприпас. У іншому випадку порівняння було б або з дроном-розвідником Puma, або ударним Reaper.

Phoenix Ghost - не маленький дрон

І в цих умовах перше, що кидається на око - тривалість польоту Phoenix Ghost у 6 годин. Це більш ніж високий показник для більшості баражуючих боєприпасів. Наприклад для протитанкових Switchblade-600 та польського Warmate час у повітрі складає близько 40 хвилин.

Водночас досягти більшого часу баражування, за умови збереження бойової частини, можливо лише збільшенням розмірів планера дрона, для більшої кількості палива чи місткості акумулятора. І якщо подивитися на можливі аналоги із 6-годиним польотом, то виявиться, що всі вони далеко не мініатюрні. А першим кандидатом на порівняння буде ізраїльській Harop.

Бражуючий боєприпас Harop має розмах крила у 3 метри та 16- або 23-кг бойову частину та час польоту у 6 та 9 годин, при дальності зв'язку у 200 км. Задача цього дрона, в першу чергу, виведення з ладу засобів протиповітряної оборони противника. І цю задачу він успішно виконав під час війни за Нагірних Карабах.

Harop
Harop

Також вкрай цікавим є факт замовлення Phoenix Ghost повітряними силами США, які не зацікавлені у "маленьких" системах, а оперують більш глобальними задачами. Тобто Phoenix Ghost - це точно не маленький дрон.

А також можливо дійти висновку, що платформа під яку розроблявся цей дрон-камікадзе - повітряна. Бо повітряним силам було б доволі дивно створювати зброю наземного базування. А на сам носій, можливо вказує активна співпраця Aevex з General Atomics - розробником дронів Predator та Reaper.

MQ-9 Reaper
MQ-9 Reaper

Певні питання тоді залишаються щодо інформації про вертикальний запуск. Але, скоріш за все, Phoenix Ghost має контейнерний запуск із вишибним зарядом для надання йому необхідної енергії після запуску з відносно тихохідного БПЛА.

Phoenix Ghost - полювання на Донбасі

На користь цього припущення може говорити твердження що Phoenix Ghost розроблявся для вирішення тих задач, які Пентагон побачив на Донбасі ще до 24.02.2022 року. Через океан ця війна сприймалась, як позиційний конфлікт в якому використання пілотованої авіації було зведено нанівець через щільну протиповітряну оборону. А головну роль у ньому грала артилерія та БПЛА для коригування вогню.

В цих умовах поява дрона-камікадзе, який може годинами баражувати у повітрі, стає ще більш конкретною - атака контрбатарейних радарів, пунктів управління БПЛА, машин керування артилерією, а також самих артилерійських систем, а також, звісно, систем протиповітряної оборони. Для цих задач бойової частини, яка здатна знищувати середньоброньовані цілі, вистачить з головою.

Зоопарк-1М
Знищена контрбатарейна РЛС "Зоопарк-1М"

Тобто Phoenix Ghost, в першу чергу, це мисливець за "крупним звіром", що пояснює і його розміри, і можливості, а також відносно невелику кількість доступних систем - 121 одиницю.

Звісно залишається питання керування цим дроном-камікадзе. У випадку його старту з MQ-9 Reaper цей же дрон вочевидь має відігравати роль ретранслятора. Але при старті з землі цю задачу ще необхідно було вирішити, чим, скоріш за все, і пов'язана невелика затримка між оголошенням про передачу цього дрона 20 квітня і початком тренувань з 1 травня.

Для розуміння, за цей час до України були не просто передані гаубиці M777, а й навчені розрахунки, а сама зброя вже пущена у справу.

Читайте також: Після ударів Bayraktar TB2 по Зміїному на острові залишилися "двохсоті" та "трьохсоті", РФ готує евакуацію