xcounter
#

Німеччина закуповує одразу майже 1000 ракет AIM-120: 3 млрд доларів пролетіли повз MBDA

Пукс AIM-120 AMRAAM з F-35 (фото: US DoD)
Пукс AIM-120 AMRAAM з F-35 (фото: US DoD)
5890

Вибір Німеччини на користь AIM-120 може стати дуже болісним для європейського MBDA, який пропонує власну Meteor, яка навіть має більшу дальність ураження цілей

Агентство з оборонної співпраці США (DSCA) опублікувало дозвіл на продаж до Німеччини ракет "повітря-повітря" AIM-120C-8 AMRAAM у більш ніж значній кількості у 969 одиниць із всіма супутніми послугами та обладнанням.

Загальна вартість такого дійсно масштабного контракту становить 2,9 млрд доларів, при цьому не містить будь-яких компенсаційних додаткових угод. Таким чином вартість однієї AIM-120C-8 для повітряних сил Німеччини складає 2,99 млн доларів за одиницю.

Читайте також: В окупованому Криму уражено аеродром Октябрський та нафтобазу: але мова йде не про літаки
AIM-120 AMRAAM
AIM-120 AMRAAM (фото: US DoD)

Такий цінник за одиницю вищий за показник дозволу для Швеції, яка буквально декілька тижнів тому отримала дозвіл на закупівлю 250 ракет AIM-120C-8 за 605 млн доларів, тобто по 2,42 млн доларів за одиницю. Й він вже у понад два рази перевищує ціну цієї ракети для американського війська, яка на рівні 2024 фінансового року становить 1,37 млн доларів.

Це замовлення, яке ще буде оформлено окремим контрактом, дійсно можливо вважати астрономічним. Бо у наступному фінансовому році США Пентагон замовив 608 ракет AIM-120, і це двічі більше за показник 2022 фінроку, який завершується 30 вересня. Тому вочевидь виконанням замовлення, яке покладено на Raytheon, буде виконуватись далеко не один рік.

Але таке величезне замовлення на ракети "повітря-повітря" від Берліна об'єктивно може викликати певні запитання від європейського концерну MBDA. Справа в тому, що цей конгломерат розробив та випускає ракету "повітря-повітря" Meteor, яка має навіть більшу дальність у порівнянні з AIM-120C-8 - 200 км проти 160-180 км.

Meteor ракета
Meteor від MBDA

При цьому причини вибору Німеччини саме американської ракети вкрай цікаві. Справа в тому, що експортна вартість AIM-120 значно перевищує відомий цінник на Meteor, який на рівні 2019 року складав 2 млн євро за одиницю. І цей показник стосується контракту для Бразилії, тобто для внутрішнього споживача вартість Meteor може бути нижчою.

Й вочевидь, поки контракт між Німеччиною та США не буде укладено, у MBDA залишається вікно можливостей для впливу на остаточне рішення, бо повз нього у США буквально пролітає контракт на декілька мільярдів.

Водночас й вибір саме AIM-120 для Німеччини пояснити доволі важко. Навіть враховуючи закупівлю 35 винищувачів п'ятого покоління F-35, майже 1000 ракет AMRAAM значно перевищує будь-яку потребу в них.

Тому єдиним логічним варіантом їх застосування для німецьких повітряних сил залишається й активне використання цих ракет на Eurofighter, до якого ці ракети також інтегровані. Інший сценарій - це їх використання у ЗРК NASAMS, але Німеччина будує свою наземну компоненту ППО на IRIS-T та Patriot.

Але цілком можливо, що Німеччина цілком розглядає сценарій розширення свого авіаційного парку, бо 969 ракет AIM-120 AMRAAM доволі значна кількість навіть для всіх 138 німецьких Eurofighter, які й так повинні мати відповідний комплект ракет "повітря-повітря".

Читайте також: ЗСУ отримали динамічний захист для БМП Bradley і мова йде не про "Контакт"