Агентство з оборонної співпраці США (DSCA) опублікувало дозволи на закупівлю Швецією та Францією авіаційних ракет, які дозволяють доволі точно визначити їх вартість за одиницю завдяки зазначенню точної кількості та вартості.
Зокрема Швеція отримала згоду щодо укладання замовлення на 250 ракет "повітря-повітря" AIM-120C-8 за 605 млн доларів. Це постачання також включає стандартні речі на кшталт запасних частин, засобів телеметрії та тестування, допоміжне обладнання, супутні послуги з логістики, обслуговування тощо.
Читайте також: Пакети допомоги зброєю Україні від Німеччини та Великої Британії: танки, БМП, пускові Patriot та боєприпаси
Й таким чином поточна ціна однієї AIM-120C-8 складає 2,42 млн доларів за одиницю у випадку експортного контракту. У звіті також зазначено, що відносно цього замовлення не має жодних компенсаційних угод, тому саме таку вартість цілком можливо вважати поточною ціною AIM-120 AMRAAM у випадку експортного замовлення. Водночас для американського війська вартість цієї ж ракети у 2024 фінансовому році становить 1,37 млн доларів.
Нагадаємо, що AIM-120C-8 від Raytheon (зараз RTX) є однією з останніх версій ракети, яка розробляється паралельно з AIM-120D та по суті є її експортним варіантом. Дальність знищення повітряних цілей складає 160 км, а оновлена радіолокаційна головка самонаведення захоплює ціль на відстані близько 28 км.
У випадку Швеції, замовлені AIM-120C-8 вочевидь призначені для винищувачів Saab JAS 39 Gripen, які можуть використовувати доволі широку номенклатуру ракет "повітря-повітря". Зокрема, окрім AIM-120, до них інтегровано далекобійну Meteor та ракету середньої дальності MICA, а також ракети для ближнього повітряного бою - IRIS-T, AIM-9 Sidewinder та A-Darter.
Своєю чергою Франція отримала згоду на закупівлю ракети "повітря-земля" AGM-114R2 Hellfire, яка використовується для ураження бронетехніки та укріплених цілей. За 203 млн доларів передбачається можливість замовлення 1515 таких ракет.
Таким чином вартість однієї AGM-114R2 Hellfire на експорт складає майже 134 тисячі доларів за одну ракету. При цьому також будь-які компенсаційні угоди не застосовуються, що говорить про фінальну ціну цієї ракети.
Хоча необхідно зазначити, що вартість ракет для Франції все ж таки значно нижча ніж у контракті з Польщею укладеним у травні 2023 року.
Відповідно до звіту DSCA Варшава отримала згоду на закупівлю 800 AGM-114R2 Hellfire із загальною вартістю 150 млн доларів, тобто по 187,5 тисячі доларів за одну ракету.
А у 2021 році Австралія ту саму ракету у тій самій кількості 800 одиниць замовила за 108 млн доларів, по 135 тисяч доларів за ракету. Ще меншу ціну у 2020 році отримала Велика Британія, коли за 46 млн доларів замовила 395 AGM-114R2 по 116,4 тисячі доларів за одну ракету.
Водночас аномалію ціни для Польщі можливо пояснити тим, що для цієї країни це перша закупівля Hellfire й тому частина грошей буде спрямована на налагодження інфраструктури з її обслуговування та навчання.
Зазначимо, що AGM-114R2, яка є останньою версією цієї ракети, дозволяє знищувати високозахищені цілі на дальності при стрільбі з вертольота до 8 км. Система наведення у цій версії Hellfire - за відбитим лазерним променем.
Читайте також: Рашисти мають низку проєктів "копії Switchblade": які дрони-камікадзе розробляє ворог