xcounter
#

Навіщо Швеції модернізувати Gripen під Taurus, якщо цей літак й так нібито озброєний цими крилатими ракетами

Taurus KEPD 350 під Gripen
Taurus KEPD 350 під Gripen
7572

У абсолютно всіх джерелах вказується, що шведський винищувач Gripen може використовувати крилаті ракети Taurus, але реальність зовсім інша й далека від рекламних брошур

Для того щоб шведські багатофункціональні винищувачі JAS 39 Gripen могли використовувати крилату ракету Taurus вони мають пройти модернізацію, що прямо закріплено у річному звіті Міністерства оборони Швеції.

У ньому зазначено, що Taurus KEPD 350 мають бути інтегровані до версій C/D у модернізації MS20 block 4, що відбудеться на раніше 2028 року. А новіші Gripen у версії E/F мають її отримати у модернізації MS23 яка має бути завершена до 2032 року.

Читайте також: Яку армію має Швейцарія, котра зараз готова послати тільки 200 військових до України

І на тлі цього виникає дуже просте питання - чому тоді у MDBA та Saab, які спільно розробляли цю ракету та спільно її виробляють на потужностях спільного підприємства Taurus Systems GmbH, декларують те, що вона інтегрована під Gripen. Більше того, що це тоді за фото Gripen із цими крилатими ракетами.

Gripen Taurus
JAS 39C Gripen Gripen із Taurus (фото: Saab)

А також демонстрація літаків на виставках, при цьому як у поточній версії C/D, так і у новішій E/F. Зокрема з цими крилатими ракетами Gripen E демонструвався на Kauhava Airshow 2020 у Фінляндії.

JAS 39E Gripen Gripen Taurus
JAS 39E Gripen Gripen із Taurus на Kauhava Airshow 2020 (фото: Corporal Frisk)

Але є дуже важливий факт, який необхідно пам'ятати. Жоден з операторів Gripen, а це сама Швеція, Чехія, Угорщина, ПАР, Таїланд та Бразилія не є операторами крилатої ракети Taurus KEPD 350. Taurus знаходиться на озброєнні лише Німеччини на літаках Panavia Tornado та Eurofighter Typhoon, Іспанії на EF-18A+ Hornets, а також Південної Кореї на F-15K Slam Eagle. Тобто наразі жодного оператора Gripen із Taurus просто не існує.

Більше того, треба бути дуже уважним до тих ситуацій, коли розробник декларує можливість інтеграції, яка доведена на прототипі, із серійним рішенням. Вочевидь це і було зроблено Saab, яка до свого винищувача інтегрувала крилату ракету, у виробництві якої й бере участь, але не провела ці роботи над всіма літаками повітряних сил Швеції чи будь-якої іншої країни, бо у цьому просто не було потреби. І звісно, якщо хтось зараз замовить у Saab нові Gripen, то вони будуть адаптовані не лише під Taurus, а й до будь-якого іншого озброєння за бажанням та гроші замовника.

Слід бути доволі уважним й до, наприклад, декларацій того, що Eurofighter Typhoon також є носієм крилатих ракет Taurus. Наприклад, інтеграція Taurus на німецькі Eurofighter Typhoon розпочалась ще на початку 2010-х років, а перший політ цього літака з цими ракетами відбувся лише у 2014 році.

Eurofighter Typhoon Taurus
Eurofighter Typhoon із Taurus

При цьому знайти інформацію що ці роботи були завершені не вдалось. А от останнє відоме використання цих ракет Бундесвером у 2022 році проводилось не з Eurofighter, а з Tornado. І це дозволяє задуматись.

А от Іспанія, що також експлуатує Eurofighter, які за абсолютною більшістю джерел оснащені Taurus, почала планувати їх інтеграцією лише у межах закупівель нових Eurofighter за програмами Falcon I та Falcon II. При цьому така неквапливість пов'язана з тим, що в Іспанії просто немає проблеми у носіях, бо загалом країна закупила лише 43 таких ракети у 2005 році за 57,3 млн євро. І тому наявних 63 модернізованих EF-18A+ цілком для цієї задачі вистачає.

Об'єктивно такої проблеми немає й у Німеччині, де кількість боєздатних Taurus називалась у межах 250 одиниць. Наявні зараз, за оцінками, 68 Tornado, які несуть по дві такі крилаті ракети, відстріляють таку кількість крилатих ракет за два вильоти. І навіть якщо Бундесвер відновить всі 500-600 ракет, які планує тримати мінімум до 2045 року, то ситуацію це критично не змінить.

Taurus KEPD 350
Taurus KEPD 350

Також маємо зазначити, що причина, чому неможливо так просто взяти й прикрутити Taurus до будь-якого літака, полягає у тому, що повноцінна інтеграція такого озброєння передбачає, у мирні часи, цілий ряд робіт. Наприклад, тести Taurus на Eurofighter включали перевірку на флатер та вплив на аеродинаміку загалом, взаємодію ракети із цифровими системами літака в оновленому програмному забезпеченні тощо.

А головне це те, що інтеграція під всі літаки можлива лише після оновлення програмного забезпечення винищувачів, яке вочевидь прив'язується до інших оновлень та модернізацій. Як це, наприклад, заплановано у Швеції у Gripen, при цьому не всі літаки пройдуть таку модернізацію й десятки Gripen будуть списані.

Також маємо нагадати ще один факт що реальне озброєння винищувачів у реальному житті далеко за паперові характеристики. Як відомо, Eurofighter є носієм далекобійних ракет "повітря-повітря" Meteor. Але у тій самій Німеччині перший випробувальний пуск цієї ракети з німецьких Eurofighter відбувся лише у грудні 2024 року і на це пішло три роки робіт і роботи ще не завершені. До цього це було зроблено лише на британських Eurofighter у 2018 році, тому ще є питання, а чи всі британські винищувачі отримали відповідне оновлення.

Читайте також: Якщо RBS 70 Швеція уже раніше постачала для ЗСУ, то зенітки TRIDON Mk 2 на 12 км отримаємо вперше