xcounter
#

Наскільки Gripen кращі за радянські винищувачі ЗСУ

26052
Зліт JAS 39 Gripen з автостради у польових умовах, ілюстративне фото від Tim Jansson
Зліт JAS 39 Gripen з автостради у польових умовах, ілюстративне фото від Tim Jansson

Щоб дати відповідь на це питання, нам знадобиться зокрема досвід навчань Китаю, проведені в 2015 році

Під час візиту глави держави Володимира Зеленського до Швеції 19 серпня 2023 року стало відомо зокрема, що наші пілоти уже проходять "ознайомче навчання" на винищувачах JAS 39 Gripen, про початок якого шведський уряд анонсував у травні цього року. В ефірі телемарафону командувач Повітряних Сил Микола Олещук наголосив, що Україна хотіла би отримати "Гріпени", і що за пріоритетністю такі літаки другі після F-16, оскільки JAS 39 Gripen за своїми характеристиками аж ніяк не поступається своєму американському "однокласнику". Для опанування шведських літаків були відкомандировані льотчики з бойовим досвідом 2016 року випуску

Хоча, звісно, процес можливої передачі "Гріпенів" аж ніяк не обіцяє бути швидким. Як також наголосив в ефірі телемарафону заступник глави ОП Андрій Сибіга, на JAS 39 Gripen для України також треба дозволи від інших країн-постачальників комплектуючих до цього літака, зокрема США.

Читайте також: Чи встигнуть Abrams до контрнаступу, і чи готові ЗСУ вже воювати на цих танках

На перший погляд, переваги шведських JAS 39 Gripen й так очевидні, щоб розуміти, чому ці винищувачі є настільки бажаними для України. Але з іншої сторони, тут варто дати розгорнуті характеристики, щоб дати зважену картину по цьому типу літаків.

Так, "Гріпен" можна тривалий час використовувати з автотрас або оперативних майданчиків у відриві від основної бази. Але за певний час ці винищувачі все рівно мають повернутись на свою основну базу, для стабільності циклу технічного обслуговування.

JAS 39 Gripen угорських ВПС під час місії "повітряної поліції" НАТО в Литві, 2022 рік, зображення наводить European Defense Review

В одній із своїх публікацій Defense Express розповідав зокрема, як угорські ВПС використовували свої JAS 39 Gripen "в польових умовах" місії "повітряної поліції" НАТО в Литві – за 4 місяці патрулювань все пройшло без неполадок, але опісля винищувачі мали все рівно повернутись на базу саме з технічних міркувань. Або ж – Швеція нещодавно заявила готовність передати Україні через "треті руки", тобто США, ракети "повітря-повітря" типу Rb 99, ліцензійну версію AIM-120B (з дальністю пуску 70 км).

Із цього можна зробити висновок, що саме Rb 99 є основною ракетою "повітря-повітря" для шведських ВПС, і саме на таку основну дистанцію ведення повітряного бою (тобто орієнтовно до 70 км) була розрахована бойова підготовка пілотів шведських "Гріпенів".

Ракета Rb 99 під крилом JAS 39 Gripen, ілюстративне фото з відкритих джерел

Далі для ілюстрації варто згадати й про такий приклад – у 2015 році Китай проводив спільні навчання із ВПС Таїланду, зокрема з навчальними боями між китайськими Су-27СК і тайськими JAG 39 Gripen, які тривали 4 дні, про що Defense Express розповідав у окремій публікації.

Як показали результати циз навчальних боїв, під час сутичок на дистанціях понад 30 км та понад 50 км безумовна перевага була за "Гріпенами", а от в боях на ближній дистанції – саме за Су-27СК. Хоча справа була 8 років назад, ці результати є для України наочними і зараз. Хоча б тому, що демонструють – JAS 39 Gripen є значно ефективнішими, аніж навіть радянські Су-27, не кажучи вже про менш потужні МіГ-29.

Але все вищевикладене заодно демонструє, що випадку передачі "Гріпенів" для ЗСУ очікування слід будувати в дуже неширокому діапазоні – заміна радянських винищувачів та зміцнення можливостей нашої ППО.

JAS 39 Gripen Королівських ВПС Таїланду, ілюстративне фото від Saab
Читайте також: Як швидко Rheinmetall запустив завод в Угорщині, і наскільки швидше буде в Україні