Системи мають бути інтегровані на морських платформах, тип і призначення яких не уточнюються. Командування сил спеціальних операцій США стане першим отримувачем нової системи Switchblade 600, прем’єра якої відбулася у жовтні 2020 року.
Вона є подальшим розвитком систем сімейства Switchblade компанії AeroVironment Inc., що запускаються з використанням трубчатої пускової установки і використовують штовхаючі гвинти з електроприводом.
Читайте також: Дрони-камікадзе та Bayraktar TB2 Азербайджану домінують на полі бою: за добу було знищено кілька батарей "Градів" та Д-30 (відео)
Системи цього сімейства вже використовуються як Армією США, так і іншими американськими споживачами у різних версіях. Поряд з ними, система також постачається і ряду закордонних споживачів. Наприклад, минулого року про придбання систем Switchblade 300 оголосила Велика Британія.
Система Switchblade 600 наразі є найновітнішим і найбільшим представником сімейства, але надалі залишається переносною системою, у якій дрон вагою 22,7 кг запускається з легкої трубчатої газодинамічної пускової установки. Безпілотник має складні крила і електричний двигун, що приводить у дію штовхаючий гвинт. Маршова швидкість безпілотника становить 112 км/год, максимальна – майже 180 км/год.
Час безперервного перебування машини у повітрі становить понад 40 хвилин, що дозволяє подолати відстань до понад 80 км.
Його багатофункціональна головка дозволяє знищувати як легку бронетехніку, так і живу силу противника. У передній частині машини розміщено рухому оптоелектронну головку, що працює як в умовах звичайного освітлення, так і інфрачервоного, що дозволяє ефективно уражати як стаціонарні, так і рухомі цілі цілодобово, незалежно від погодних умов.
За даними виробника, система Switchbalde має бути доступна не лише у переносній версії, але й буде інтегруватися з "бойовими платформами, таким, наприклад, як спеціалізовані морські засоби Командування спеціальних операцій США".
Щоправда, не уточнюється, про які саме платформи йдеться, але у випадку морських операцій американські ССО мають у своєму розпорядженні широку гаму платформ.
Серед останніх, наприклад, добре відомі катери Mark V Special Operations Craft, що використовуються "морськими котиками" (U.S. Navy SEALS) для патрулювання узбережжя та прихованої висадки на берег.
Баражуючі боєприпаси є видом дешевих і водночас ефективних видів зброї, які останнім часом досягли значного розвитку і популярності, у т.ч. завдяки використанню в Сирії та Нагорному Карабасі. Що важливо, ці системи дозволяють викривати, ідентифікувати і знищувати цілі, що є важко досяжними для інших засобів ураження. При цьому оператор знаходиться у безпечному місці і не перебуває під загрозою ворожого вогню, а дальність дії системи сягає десятки кілометрів навіть для переносної версії.
До такого типу боєприпасів відносяться як американський Switchblade, так і, наприклад, польський Warmate, що вже стоїть на озброєнні у Польщі, або український баражуючий боєприпас "Грім", що було представлено в Україні минулого року.
Зокрема, на озброєнні Збройних Сил Польщі наразі знаходиться невелика кількість баражуючи боєприпасів Warmate. Її користувачами є також Війська Територіальної Оборони (ВТО), які у 2017 році замовили партію цих систем, що мають бути готові у 2021 році.
Warmate у версії для ВТО є легкою переносною системою, створеною польською компанією WB Group. Наразі існує кілька версій БПЛА Warmate, у т.ч. з можливістю запуску з мобільних пускових установок на транспортних засобах (у т.ч. безпілотних), система може інтегруватися з різними боєголовками. Її закупили також кілька закордонних замовників, у т.ч. Туреччина і Україна. Система пройшла бойове випробування в реальних умовах.
В 2020 році в Україні компанією НВП "Атлон Авіа" було представлено дрон-камікадзе "Грім", який в подальшому пройшов модернізацію. Модернізований баражуючий боєприпас "Грім" ST-35 має доволі конкурентні характеристики. Зокрема, його крейсерська швидкість становить близько 120 км/год, що має забезпечити підліт у район цілі на відстані 30 км приблизно за 15 хвилин у нормальних метеоумовах.
Загалом у повітрі боєприпас може перебувати до 60 хвилин, що було підтверджено на льотних випробуваннях. За нормальних метеоумов боєприпас у районі цілі має знаходитися не більш як 15-20 хвилин. І ще стільки ж витрачає на підліт до цілі. Але навіть якщо є сильний зустрічний вітер, і він буде летіти до цілі всі 40 хвилин, то все одно матиме в запасі достатньо часу для завершення місії.
Злітна вага першої модифікації боєприпасу "Грім" ST-35 становить менш як 10 кг, з них бойова частина – 3,5 кг. Типи бойових частин та їхня вага будуть різними. Наразі відпрацьовується застосування термобаричної БЧ зазначеної ваги. Надалі буде можливе оснащення іншими типами бойових частин, зокрема кумулятивною та осколково-фугасною.
Збройні сили України мають велику потребу в подібних баражуючих боєприпасах, але коли вони будуть поставлені на озброєння українського війська та постачатимуться в достатній кількості, достовірної інформації наразі немає...
Defense Express раніше писав, що США посилюють підтримку України, а також про те, що нашу країну відвідав Командувач сил спеціальних операцій США у Європі.
Читайте також: Смертельний "Грім"