Ще у 1990-х атомний крейсер Тихоокеанського флоту ВМФ РФ "Адмирал Лазарев", що належав до проекту 11442 став небоєздатним. Ще в 1999 році керівництво російського флоту запланувало передати цей атомохід на утилізацію: на відновлення боєздатності грошей все рівно не було.
Втім, цей намір РФ почала втілювати лише у 2021 році. У лютому 2021 року державна корпорація "Росатом" уклала контракт із "30 судостроительным заводом" на утилізацію атомного ракетного крейсера "Адмирал Лазарев".
Читайте також: Не атомний та схожий на кита: яким у Франції бачать підводний човен майбутнього
За умовами угоди, корабель мають поставити на утилізаційний стапель максимум в серпні 2021 року, усі роботи по демонтажу крейсера мають бути завершені до 30 листопада 2025 року. Вартість робіт при цьому складе п’ять мільярдів рублів або ж 67,5 мільйонів доларів.
"Адмирал Лазарев" із 2002 року стояв на відстої в акваторії поблизу населеного пункту Дунай, звідти корабель і вивели 30 квітня цього року на утилізацію, яку має виконати той самий "30 судостроительный завод".
Тихоокеанський флот РФ мав два атомні крейсери проекту 1144. Другий корабель такого типу – "Адмирал Ушаков" мали відправити на утилізацію ще в 2015 році, але по факту – крейсер досі чекає виводу на утилізаційний стапель.
Незрозумілою також лишається доля третього крейсера проекту 1144 "Адмирал Нахимов", що входить до складу Північного флоту РФ.
Цей корабель уже 22 роки не виходив у море та уже восьмий рік стоїть біля причальної стінки заводу "Севмаш" на модернізаційних роботах. Спочатку дедлайн по оновленню цього атомохода був призначений на 2021 рік, тепер же – на 2023 рік.
Читайте також: Десантний корабель перетворити на ударний: як флот США готується до війни майбутнього на морі