У чому запорука воєнного домінування США у світі? Американські військові уміють переосмислювати воєнні концепції своїх союзників, і використовувати уже наявні зразки озброєнь для того, щоб створювати нові форми ведення війни.
Як приклад – у 2019 році профільні ЗМІ Великої Британії почали обговорювати концепцію Littoral Strike Ship. Ця концепція передбачає, що один і той самий корабель має поєднувати функції універсального десантного корабля, корабля для виконання гуманітарних функцій та корабля для забезпечення дій основних сил флоту.
Читайте також: Велика Британія починає "гібридну війну" проти РФ на морі: в хід йдуть гідрографи та підводні дрони
Хоч Littoral Strike ship так і залишилось на рівні концепції для профільних ЗМІ, тут слід зафіксувати головний момент – існує ідея, що на десантний корабель можна "повісити" виконання й інших супутніх функцій, виконання яких дозволяють габарити і ТТХ корабля.
Британську ідею про Littoral Strike Ship американські ВМС розвинули наступним чином. В строю ВМС США зараз є 11 десантних кораблів-доків San Antonio. Американські військові хочуть збудувати до 2034 року другу серію таких УДК із 13 кораблів, що мають отримати позначення LPD 17 Flight II San Antonio.
Перший корабель у цій серії має отримати індекс LPD-30 (уже наявні кораблі San Antonio мають індекси LPD-17 – LPD -27 в порядковому обчисленні). У січні цього року ВМС США проголосили, що хочуть озброїти майбутній LPD-30 протикорабельними ракетами NSM, щоб корабель мав можливість самостійно "зачищати" зону висадки.
Тепер же, як свідчить ось ця публікація на сайті U.S. Naval Institute, американські військові хочуть "нафарширувати" десантні кораблі майбутньої серії LPD 17 Flight II San Antonio значно ширшою номенклатурою озброєння.
Тобто - кораблі мають отримати не лише протикорабельні ракети NSM, встановлені на палубі в своїх контейнерних пускових установках. Але й також – наприклад, безпілотні літальні апарати, типу "баражуючих боєприпасів" чи ж розвідувально-ударних дронів.
Мета такого "фарширування" ударною зброєю десантних кораблів, що зазвичай мають озброєння лише для самооборони – військово-морські сили США прагнуть, щоб під час ведення бойових дій в Тихоокеанському регіоні американські УДК могли самостійно відбити атаку ворожих кораблів, і також – самостійно "зачистити" за допомогою керованої ударної зброї зону майбутньої висадки від наземних сил противника.
Ідея надати перспективним десантним кораблям повноцінний ударний функціонал поки лишається на рівні концепції, яку однак потрібно доопрацювати, щоб втілити кораблебудівну програму для ВМС США до 2034 року.
Як свідчить ця сама публікація на сайті U.S. Naval Institute, американські військові не розуміють, наскільки саме зменшить обсяг возимого десанту установка ударного озброєння на палубу УДК, і також – чи вистачить виробничих потужностей, щоб тих же протикорабельних ракет NSM вистачило і для перспективних десантних кораблів, а не тільки "прибережних бойових кораблів" - Littoral Combat Ship.
Але схоже, зараз ми можемо спостерігати, як десантний корабель як клас військового корабля проходить той самий етап еволюції, який проходили в 1930-х роках авіаносці як клас кораблів, яким згодом належатиме головна роль при веденні бойових дій на морі.
У всякому випадку, ідея надати класу універсальних десантних кораблів ударні функції уже не виглядає чимось протиприроднім.
На початку квітня цього року профільні ЗМІ, зокрема в Україні, поширили новину, що Республіка Китай (вона же Тайвань) спустила на воду свій перший універсальний корабель Yu Shan, скопійований із американського УДК San Antonio, і котрий начебто має бути озброєний протикорабельними ракетами для захисту від флоту материкового Китаю.
І ця новина була сприйнята як щось належне, саме собою зрозуміле. Хоча згодом профільний ресурс Naval News опублікував доповнення: тайванський УДК Yu Shan не матиме протикорабельних ракет, матиме лише стандартний набір оборонного озброєння – одна артустановка калібром 76 мм, декілька зенітних автоматів Phalanx.
Читайте також: Перемогти Китай після 2030 року: яка зброя потрібна ВПС США, щоб відбити Тайвань