Американський Lockheed Martin зробив пропозицію європейським партнерам закупити пускові Mk 70, які є мобільними контейнерними установками вертикального запуску Mk 41 . Ця пропозиція йде разом із можливістю інтегрувати до них європейські ракети, тим самим розвинувши її універсальність до максимуму.
Про це заявив директор з пускових систем Lockheed Martin Едвард Добек, в інтерв'ю німецькому Hartpunkt. Він не став окреслювати коло країн з якими вже тривають перемовини. Але зазначив, що компанія отримала дозвіл продавати Mk 70 не лише за механізмом Foreign Military Sales (через міжурядові угоди), а й за Direct Commercial Sales - за угодою з самими виробником.
Читайте також: Польща за часів СРСР мала аж 18 дивізій, зараз лише чотири та дві формуються, але казарм не вистачає

З боку Defense Express нагадаємо, що у Вашингтоні оголошено план спрощення правил продажу зброї й можливо пускові Mk 70 якраз під нього підпадуть. Також варто розуміти, що коли мова йде про універсальність Mk 41 а з нею й про Mk 70, то це про можливість запуску з неї: зенітних ракет SM-2, SM-6, RIM-162 ESSM, ракет ПРО вищого рівня SM-3, а також крилатих ракет Tomahawk та LRASM.

За словами Едварда Добека зараз тривають перемовини з німецьким Diehl щодо інтеграції до Mk 41 зенітних ракет Iris-T SLM, а з MBDA - Aster, яка в Україні більше відома, як зенітна ракета до SAMP/T. Також до цього було відомо, що нова Iris-T SLX одразу створюється з урахуванням можливого використання з Mk 41. І з великою долею ймовірності до цієї пускової буде інтегрована майбутня надзвукова далекобійна ракета 3SM Tyrfing від норвезької Kongsberg.

Більше того, якщо Німеччина зробить вибір на користь Tomahawk, то у Lockheed Martin будуть готові продати не лише Mk 70, а й безпілотні пускові LRF, які мають значно більшу мобільність, але лише одну пускову. При цьому LRF спочатку закупив Корпус морської піхоти США, а тепер до нього придивляється армія, намагаючись вирішити велику концептуальну помилку комплексу Typhoon, який мало підходить для дій на Тихому Океані.
Але важливо розуміти контекст такої пропозиції з боку Lockheed Martin, яка далека від альтруїзму. Бо вона проходить на тлі поки не дуже швидкого просування європейського проєкту зі створення власної крилатої ракети LCM у межах проєкту ELSA. І хоча Німеччина є одним із засновників цієї програми, але станом на зараз не відомо про контактування цієї розробки і тому вона викликає певний скепсис.

І враховуючи те, що LCM - це наземна адаптація французької крилатої ракети MdCN, що запускається з аналогічних до Mk 41 але європейських Sylver A70, то і її наземна пускова має бути концептуально подібною до Mk 70. І з Sylver A70 й так можливий запуск зенітних Aster й вочевидь можлива інтеграція ракет Iris-T та інших. Саме тому пропозиції Lockheed Martin - це про конкурентну боротьбу за європейський ринок в умовах, коли всі розуміють, що Raytheon навряд піде на інтеграцію Tomahawk та інших ракет, наприклад, SM-6 до Sylver A70.
Також варто додати, що Lockheed Martin дуже активно почав просувати Mk 70 на міжнародному ринку. Відомо, що їх було запропоновано Австралії, а от Японія навіть хоче локалізувати їх виробництво.
Читайте також: Lockheed Martin анонсував розробку винищувача 5+ покоління на базі F-35 та сказав, що це буде Ferrari