xcounter
#

Європі запропонували пускові Mk 70 під Tomahawk з можливістю інтеграції власних ракет і це не про альтруїзм

Пуск з Mk 70 ракети SM-6
Пуск з Mk 70 ракети SM-6
15101

Пропозиція Lockheed Martin може здатися дуже вигідною, але це про спробу остаточно зачавити конкурента у вигляді пан'європейської розробки LCM

Американський Lockheed Martin зробив пропозицію європейським партнерам закупити пускові Mk 70, які є мобільними контейнерними установками вертикального запуску Mk 41 . Ця пропозиція йде разом із можливістю інтегрувати до них європейські ракети, тим самим розвинувши її універсальність до максимуму.

Про це заявив директор з пускових систем Lockheed Martin Едвард Добек, в інтерв'ю німецькому Hartpunkt. Він не став окреслювати коло країн з якими вже тривають перемовини. Але зазначив, що компанія отримала дозвіл продавати Mk 70 не лише за механізмом Foreign Military Sales (через міжурядові угоди), а й за Direct Commercial Sales - за угодою з самими виробником.

Читайте також: Польща за часів СРСР мала аж 18 дивізій, зараз лише чотири та дві формуються, але казарм не вистачає
Mk 70
Mk 70

З боку Defense Express нагадаємо, що у Вашингтоні оголошено план спрощення правил продажу зброї й можливо пускові Mk 70 якраз під нього підпадуть. Також варто розуміти, що коли мова йде про універсальність Mk 41 а з нею й про Mk 70, то це про можливість запуску з неї: зенітних ракет SM-2, SM-6, RIM-162 ESSM, ракет ПРО вищого рівня SM-3, а також крилатих ракет Tomahawk та LRASM.

Mk 70
Пускова Mk 70

За словами Едварда Добека зараз тривають перемовини з німецьким Diehl щодо інтеграції до Mk 41 зенітних ракет Iris-T SLM, а з MBDA - Aster, яка в Україні більше відома, як зенітна ракета до SAMP/T. Також до цього було відомо, що нова Iris-T SLX одразу створюється з урахуванням можливого використання з Mk 41. І з великою долею ймовірності до цієї пускової буде інтегрована майбутня надзвукова далекобійна ракета 3SM Tyrfing від норвезької Kongsberg.

Mk 41 ракети
Універсальність Mk 41

Більше того, якщо Німеччина зробить вибір на користь Tomahawk, то у Lockheed Martin будуть готові продати не лише Mk 70, а й безпілотні пускові LRF, які мають значно більшу мобільність, але лише одну пускову. При цьому LRF спочатку закупив Корпус морської піхоти США, а тепер до нього придивляється армія, намагаючись вирішити велику концептуальну помилку комплексу Typhoon, який мало підходить для дій на Тихому Океані.

Але важливо розуміти контекст такої пропозиції з боку Lockheed Martin, яка далека від альтруїзму. Бо вона проходить на тлі поки не дуже швидкого просування європейського проєкту зі створення власної крилатої ракети LCM у межах проєкту ELSA. І хоча Німеччина є одним із засновників цієї програми, але станом на зараз не відомо про контактування цієї розробки і тому вона викликає певний скепсис.

LCM
LCM

І враховуючи те, що LCM - це наземна адаптація французької крилатої ракети MdCN, що запускається з аналогічних до Mk 41 але європейських Sylver A70, то і її наземна пускова має бути концептуально подібною до Mk 70. І з Sylver A70 й так можливий запуск зенітних Aster й вочевидь можлива інтеграція ракет Iris-T та інших. Саме тому пропозиції Lockheed Martin - це про конкурентну боротьбу за європейський ринок в умовах, коли всі розуміють, що Raytheon навряд піде на інтеграцію Tomahawk та інших ракет, наприклад, SM-6 до Sylver A70.

Також варто додати, що Lockheed Martin дуже активно почав просувати Mk 70 на міжнародному ринку. Відомо, що їх було запропоновано Австралії, а от Японія навіть хоче локалізувати їх виробництво.

Читайте також: Lockheed Martin анонсував розробку винищувача 5+ покоління на базі F-35 та сказав, що це буде Ferrari