xcounter
#

США спрощують правила продажу зброї, включно з далекобійними ракетам й здається це ідеальний шанс для України

4640
Tomahawk (всі фото: US DoD)
Tomahawk (всі фото: US DoD)

Експорт американського озброєння вкрай забюрократизований й страждає від додаткових обмежень, які США за інерцією продовжують виконувати попри те, що РФ давно їх систематично порушує

США спрощують правила експорту озброєння з метою пришвидшення його експорту та збільшення об'ємів. І, як це не дивно, але це рішення реалізується завдяки наказу Дональда Трампа та було з величезним оптимізмом зустрінуто американськими виробниками озброєння. Бо попри доволі ліберальний внутрішній ринок озброєння, його продаж на експорт доволі специфічний.

Більше того, вочевидь й Україна зможе скористатися цим на тлі заяв про наміри закупити американської зброї на 30-50 млрд доларів. Але для цього вочевидь буде необхідно докласти певних зусиль. Бо у підписаному Трампом 9 квітня наказі, зазначено, що протягом 60 діб державний департамент та міноборони США мають створити "перелік пріоритетних партнерів" та перелік пріоритетного озброєння та військової техніки.

Читайте також: Американці дивно радять "подолати фрагментацію ОПК" Європи, на це треба звернути увагу
PrSM
PrSM з дальністю 500 та більше км

На скільки широкими будуть ці переліки невідомо. Але є уточнення, що для обраних країн має бути переглянуто обмеження, які накладаються Режимом контролю за ракетними технологіями (категорія I) з метою реалізації таких постачань. У цю категорію потрапляють балістичні та крилаті ракети з бойовою частиною до 500 кг та дальністю не менше 300 км, а також обладнання для їх виробництва та головні системи.

І варто зазначити, що Режим контролю за ракетними технологіями не є договором, а його виконання було виключно джентльменською угодою, що звісно несумісно з РФ, яка систематично його порушує. Водночас й США необхідно продавати не лише Tomahawk, а й PrSM для HIMARS та інші зразки далекобійного озброєння.

Окрім цього, вже на загальній основі, спрощуються та пришвидшуються бюрократичні процедури. Варто нагадати, що абсолютна більшість експорту озброєння США йде за механізмом Foreign Military Sales (FMS), коли іноземна країна замовляє зброю не у виробника, а в американського уряду, який вже своєю чергою замовляє її у виробника.

експорт зброї сша

Через те, що це рішення уряду, то воно проходить численні узгодження, які зараз йдуть послідовно, від одного державного органу до іншого. Але тепер має запрацювати механізм паралельного прийняття рішення, коли всі органи проводять бюрократичні процедури одночасно та незалежно один від одного. Також протягом 90 днів має бути підготовлений план з підвищення підзвітності та прозорості продажу зброї.

На додачу до цього має бути переглянутий та скорочений перелік озброєння, яке можливо купити лише через механізм FMS, а в ньому фактично все окрім легкого озброєння та амуніції. Й окрім таких речей, як винищувачі чи ракети, у ньому засоби РЕБ, теплові пастки та сонари. Після скорочення переліку only-FMS американські оборонні компанії зможуть активніше використовувати механізм експорту озброєння - Direct Commercial Sales (DCS). Це вже прямі контракти між виробником та покупцем. Впровадження цього механізму очікується протягом 120 днів.

Загалом в американській оборонній промисловості вже дуже позитивно зустріли рішення щодо лібералізації експорту озброєння. Бо від бюрократичних процедур страждали не лише покупці, а й зброярам. Більше того, використання механізмів DCS значно вигідніше виробникам, бо за FMS вони продавали зброю уряду США на його умовах.

Читайте також: Якщо Німеччина вихваляється тим, що передала Україні 30 ракет до Patriot, то з цим точно треба щось робити: які є варіанти