xcounter
#

Американці дивно радять "подолати фрагментацію ОПК" Європи, на це треба звернути увагу

28371
Фото ілюстративне, джерело - Міноборони Чехії -
Фото ілюстративне, джерело - Міноборони Чехії -

Хоча базис таких порад виглядає дивно, але такого роду рекомендації можуть реально лягти в основу політики США щодо Європи

Американський профільний портал Defence One оприлюднив колонку дослідника воєнного коледжу Армії США (U.S. Army War College) професора Джона Дені (John R. Deni), основний посил в якій - щоб зміцнити свою обороноздатність, Європма має "подолати фрагментацію оборонно-промислового комплексу".

Якщо розбирати сам текст цієї колонки, то базис порад виглядає дивно. Але ми вирішили звернути на це увагу, бо потім такого роду поради цілком можуть лягти в основу подальшої політики США щодо Європи у питаннях оборони.

Читайте також: Пентагон скасував розробку гіперзвукової протикорабельної ракети HALO - не вистачило грошей
Стволи до САУ CAESAR на потужностях заводу KNDS France в Бурже, березень 2025 року, фото наводить RTL

Згадану вище публікацію можна прочитати ось за цим посиланням, ми звідти виділимо головні моменти. Для початку автор колонки наголошує на тому, що після повномасштабного вторгнення Росії до України держави Європи почали збільшувати свої затрати на оборону та нарощувати потужності оборонної промисловості.

Наприклад, за 2023 рік загальна чисельність персоналу в європейських оборонних компаніях виросла на 9%, а загальний ріст виробництва склав мінімум 17%. Виробник ракет MBDA збільшив виробничі потужності удвічі, найняв 2500 додаткових працівників у 2024 році та планує найняти ще 2600 працівників у 2025 році, а виробник засобів протиповітряної оборони Diehl Defence збільшив чисельність персоналу з 2800 до 4200 працівників.

Подібні позитивні приклади реального росту оборонної промисловості Європи можна наводити й далі, однак на думку професора Джона Дені, потрібно звернути увагу на "атомізацію" оборонної промисловості Європи, і от якраз тут починаються найбільш дивні моменти.

IRIS-T SLM

Автор колонки окреслює далі такі твердження: аж сім європейських країн (включно з Туреччиною) виготовляють власні бойові танки, аж 11 - власні бойові машини піхоти, аж десять – свої надводні кораблі, і "така фрагментація заважає економії масштабу та підриває оборонну сумісність Європи".

Тому мовляв, кожній європейській країні та оборонній компанії варто було б обрати свою спеціалізацію, і далі професор воєнного коледжу Армії США буквально радить, що "Krauss-Maffei Wegmann та Rheinmetall мають займатись саме танками, Airbus має бути лідером у виробництві вертольотів, BAE Systems має виробляти САУ, італійська Fincantieri - займатись надводними кораблями, а німецька ThyssenKrupp Marine Systems - будівництвом німецьких підводних човнів". Ну тобто саме тим, на чому ці оборонні компанії й так спеціалізуються.

Багатоцільовий H145M, фото - Airbus

Від Defense Express наголосимо, що описані вище поради виглядають дивними не тільки тому, що це фактично роздача порад європейським виробникам робити те, що вони й так роблять. Описані вище поради виглядають дивними і тому, бо нарощення оборотів європейського оборонного виробництва стримуються факторами нестачі сировини та кваліфікованих кадрів, а не організаційними формами в промисловості Європи.

Читайте також: Німці дещо здивували висновками по Patriot, Leopard та PzH 2000, які зробили за досвідом дій ЗСУ